Б ританското правителство обяви, че ще рекапитализира банките "Роял банк ъв Скотланд" (RBS.co.uk), Ейч Би Оу Ес (HBOSplc.com) и "Лойдс Ти Ес Би" (LloydsTSB.com) с до 37 милиарда брит. лири (47 млрд. евро) по силата на спасителния план за банковия сектор, обявен преди седмица, предаде Франс прес.
В комюнике на финансовото министерство се посочва, че целта на тези рекапитализации, които могат да доведат до придобиване от държавата на мажоритарния капитал на редица големи банки в страната, е да бъде "подкрепена стабилността на пазарите, да бъдат защитени вложителите, компаниите и заемополучателите, да бъдат защитени интересите на данъкоплатците".
"Роял банк" уточни в свое комюнике, че ще получи 20 млрд. евро. От тази сума 5 млрд. лири ще бъдат за придобиване от държавата на преференциални акции, като Лондон се задължава освен това да купи и акциите за останалите 15 млрд. лири, ако книжата, които ще бъдат емитирани за увеличаването на капитала на банка, не бъдат купени от други играчи на пазара.
"Лойдс Ти Ес Би" и Ей Би Оу Ес обявиха, че ще преразгледат проекта си за сливане, което ще бъде предшествано от рекапитализиране на двете банки с общо 17 млрд. бирт. лири (21,4 млрд. евро) отново с помощта на правителството.
"Барклис" (Barclays.com) обяви, че напълно самостоятелно, без помощта на правителство, ще се рекапитализира с над 6,5 милиарда брит. лири (8,2 млрд. евро) на няколко етапа.
Германското правителство ще предложи на депутатите план за спасяване на банките, който включва гаранция от 400 млрд. евро за междубанковите заеми и 80 млрд. евро за рекапитализация на изпадналите в затруднение банки, предаде Франс прес.
Правителството прие на извънредно заседание плана, който трябва да бъде внесен в парламента през седмицата. Германската държава ще създаде фонд за "стабилизиране на финансовите пазари" на стойност до 100 млрд. евро. 80 млрд. евро ще бъдат предоставени за рекапитализация на банките, а 20 млрд. - ще бъдат заделени в случай, че част от тези гаранции трябва действително да бъдат упражнени.
Гаранцията в размер на 400 млрд. евро ще бъде в сила до 31 декември 2009 г. Рекапитализирането на изпадналите в затруднение банки може да се осъществи чрез влизане на държавата в капитала на банките. В замяна на плана правителството иска право до се запознае с възнагражденията на ръководителите на банките, както и с политикака за предоставяне на кредити от банковите институции.
Мерите ще важат за германските банки и за филиалите в Германия на чуждестранните банки.
Развиващите се страни вероятно ще пострадат най-сериозно
от продължителната глобална кредитна криза, тъй като имат по-малко ресурси, за да спасят банките си от фалит, предупредиха на годишното си заседание страните членки на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от ДПА.
Двете финансови институции се ангажираха да използват "всичките си ресурси", за да подпомогнат държавите, които не могат сами да контролират разрастващата се финансова криза.
В тази връзка Световната банка обмисля да създаде фонд за подпомагане на рекапитализацията на банките в развиващите се страни, които могат да бъдат засегнати от финансовата криза.
До този момент са дадени обещания за 1,2 млрд. долара, включително и 50 млн. долара, предложени от Австралия, посочва ДПА.
Милиардерът Джордж Сорос, който присъства на годишното заседание на Световната банка и МВФ като наблюдател, разкритикува САЩ и ЕС за бавната реакция срещу финансовата криза, предаде Асошиейтед прес.
Според Сорос е минало доста време преди ефективно да се подходи към ситуацията. Финансовият министър на САЩ Хенри Полсън реагира "много бавно", тъй като неговите "убеждения на пазарен фундаменталист" го възпряха да предприеме необходимите стъпки, за да отговори на кредитната криза, отбеляза Сорос.
Междувременно европейските лидери вчера най-после "повярваха и осъзнаха, че това е сериозен проблем, с който трябва да се справят", допълни той.
"Това е най-голямата криза през живота ми. Не съм бил свидетел на нищо подобно и не искам да видя нищо такова отново", обобщи Сорос.