К олкото и странно да е, и въпреки съвременните методи за лечение, на европейския континент продължават да съществуват случаи на туберкулоза. Само през 2006 г. от туберкулоза в света са починали 1,7 млн. души.
В Европа болестта настъпва от Изток
В Украйна, а и на цялата територия на бившия Съветски съюз, случаите на туберкулоза зачестиха след като съветските републики получиха независимост.
Основна причина за това е липсата на средства и мутациите на туберкулозата, които са резистентни към лечението. Най-голям обаче е проблемът съчетанието на туберкулозата с другата съвременна епидемия, каквато е СПИН-а.
Сред европейските страни болестта е най-силно разпространена в Украйна. Ако се вярва на украинското министерство на здравето, няма повод за безпокойство, а заболелите дори намаляват през последните години.
В действителност нещата трябва да бъдат нюансирани, както споделя Васил Петренко, ръководител на отдела СПИН-туберкулоза в украинското министерство на здравето.
"Статистиката сочи, че броят на нови заболели от туберкулоза и процентът на смъртността намаляват и затова имаме основание да сме оптимисти. Оптимизмът обаче трябва да е предпазлив, тъй като едновременно с това броят на заразените едновременно със СПИН и туберкулоза силно нараства", коментира той.
Отново според украинското министерство на здравето 40% от болните от СПИН са засегнати и от туберкулоза, а между 40 и 60% от тях умират в рамките на две години.
Истината е, че СПИН-ът действа като
катализатор на епидемията от туберкулоза,
тъй като ХИВ-вирусът отслабва имунната система на болните. Трябва да се знае, че почти всички възрастни хора в Украйна са носители на туберкулозата, но инфекцията се активира само ако организма е отслабен.
В западната част на континента Франция остава слабо засегната от болестта. Без някаква изненада, най-много болни от туберкулоза има в Париж и околностите му, като това са предимно имигранти от районите на юг от Сахара.
Сред болните от туберкулоза има и много бездомни, които са изключително трудни за лечение, тъй като отказват да бъдат хоспитализирани.
За справяне с този проблем, от 2001 г. насам съществува мобилен екип на бърза помощ, който обикаля ежедневно по улиците на Париж, за да търси и лекува болните от туберкулоза сред бездомните.
Ако болният откаже да бъде откаран в болница, се предлага лекарствата да му бъдат носени на улицата, където той пребивава. Медикаментите са изключително ефикасни, но имат странични ефекти и затова се налага постоянно наблюдение.
От създаването на мобилния екип до сега са излекувани над 200 болни от туберкулоза сред бездомните в Париж и околностите му. На френската столица се падат 40 % от общо 5336-те заболели от туберкулоза, по данни от 2006 г.
В България се наблюдава тенденция на
зачестяване на тежките случаите на туберкулоза
Връща се ситуацията отпреди 1975 г. Тревожната реалност се изразява в това, че туберкулоза се открива у всеки петдесетина на всеки 100 000 възрастни, което прави близо 3000 нови болни на година.
Болестта атакува най-вече децата. Най-застрашени са съвсем малките - до тригодишна възраст.
Последните данни показват, че и всеки пети ученик има скрита туберкулоза. Това означава, че децата не боледуват, но са заразени. Тази латентна форма на туберкулозата се открива с прилагания от две години у нас австралийски тест.
Преди години основният тест за откриване на латентната туберкулоза бе пробата на Манту - евтин и лесно изпълним тест, но с ниска информативност за наличие на заболяване. Новите интерферон-гама тестове улесняват диагностицирането.
Лекарите пулмолози отбелязват, че причините за завръщане на тази болест се крият в мръсната среда, мизерията, слабия контрол в заведенията за обществено хранене и най-вече в училищните столове.
Големият проблем, с който се сблъскват лекарите, е повишената устойчивост към лекарства на причинителя на болестта.
Лекарствата, които досега лекуваха, вече не лекуват,
обяснява д-р Георгиева.
Наблюденията на специалистите обаче показват, че в повечето от случаите болните търсят лекарска помощ едва в много напреднал стадий, когато и лечението е по-трудно.
Те препоръчват, когато се появи лоша кашлица, веднага да се търси лекарска помощ. Всички, които се установи, че са болни от туберкулоза, подлежат и на безплатно изследване за СПИН.
Това е превантивна мярка, залегнала в националната програма "Подобряване на контрола на туберкулозата в България".
По програмата за тази година са предвидени 1 млн. лв., а за следващите две години ще бъдат отпуснати 7 млн. евро.
Предвижда се да бъдат обхванати рисковите групи - бездомни деца, роми, наркозависими, бежанци, лишени от свобода. Ще се закупят мобилни кабинети. В затворите в Ловеч и в София ще бъдат изградени специални болници за лечение на туберкулозно болни.