В третия икономически доклад (пълни текстове на доклада и стратегията), разработен по поръчение на президента, са разгледани проблемите в различни социални сфери. Докладът отделя внимание и на новата роля, която България има като член на ЕС - активно да участва в дискусията и формирането на общата социално-икономическа политика на Съюза.
За целта е необходимо страната ни да развива и усъвършенства собствения си социален модел в съответствие с националните приоритети, особености, традиции и същевременно в хармония с общите европейски ценности, върху които е изграден европейският социален модел, се отбелязва в доклада.
За част от периода между пет и седем години експертите прогнозират растеж на икономиката от 8-9% годишно. Сред основните фактори за ускоряване на растежа се посочват развитието на иновациите и предприемачеството, аграрния сектор, туризма, енергетиката, регионалното развитие и транспортната инфраструктура.
От 2009 до 2015 г. се предвижда годишно постоянен поток от по около 3 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции. Стратегията е ориентирана във времете до 2020 г.
В стратегията е записана препоръка България да изнася електроенергия, когато има излишни мощности, но да не строи нови мощности за износ на ток.
Нуждаем се от цялостен диалог и дебат за новите ни приоритети. В противен случай рискуваме като общество да се плъзнем по наклонената плоскост да стигнем до по-висока инфлация, която ще изяде доходите ни и така да изпуснем нещата извън контрол, каза премиерът Сергей Станишев пред участниците във форума.
Гражданите очакват да живеем по европейски стандарти сега и веднага, добави той. По думите му всичко, което е сдържано като обществен натиск, се отприщва и всяка социална група - пенсионери, учители, научни работници, лекари и медицински сестри, предявява своите проблеми и искания.
Премиерът не отрече необходимостта от по-активна политика по отношение на доходите, но подчерта, че е необходимо и бързо повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Той посочи, че в момента публичният сектор значително изостава по доходи от частния.
Сергей Станишев заяви: "Готови сме да водим диалог и дебат за реалните дългосрочни приоритети. Наложително е да търсим националният път, нашата формула и вътрешно равновесие, които ни обединяват в рамките на ЕС". Премиерът обеща, че ще направи всичко възможно да инициира и нови форми на дискусии за националните приоритети.
Председателят на парламентарната икономическа комисия Йордан Цонев, депутат от ДПС, предложи към президентската институция да бъде създадена агенция за анализ на евентуалното влияние, което биха имали политическите програми на партиите и организациите, ако тези програми се реализират. Такава агенция има в Холандия, като там тя е правителствена, каза Цонев по време на форума.