С ирийският президент Башар Асад (41 г.) бе преизбран за втори седемгодишен мандат, след като получи 97,62 процента от гласовете на национален референдум в неделя, на който бе единственият кандидат, съобщиха информационните агенции.
Сирийският вътрешен министър Басам Абдел Маджид съобщи, че срещу преизбирането на Асад са гласували едва 19 635 души от общо близо 12 милиона избиратели, участвали в референдума. 253 590 гласа са били обявени за недействителни.
Асад контролира управляващата в Сирия Арабска социалистическа партия БААС, която взе властта с преврат през 1963 година, припомнят агенциите. Той стана президент на близкоизточната държава през 2000 г., месец, след като баща му Хафез Асад почина. Тогава на референдум спечели 97,29 процента от гласовете на избирателите.
След като дойде на власт преди 7 години, Асад обяви, че ще работи за икономически реформи и модернизация на икономиката и вдъхна надежди, че политическата система ще бъде либерализирана. В словото си по повод встъпване в длъжност, Асад обеща демокрация на сънародниците си.
След кратък период на свобода на пресата, надеждите на сирийците бяха бързо попарени и през 2001 г. 10 сирийски опозиционери бяха арестувани. Тогава Асад каза, че не е бил разбран правилно, когато преди година е обещал демокрация на сънародниците си.
Последните години от първия президентски мандат на Асад бяха белязани от влошаване на отношенията със САЩ, които наложиха икономически санкции на Дамаск в края на 2003 г.. Сирия се противопостави на американската инвазия в Ирак, а пък Вашингтон обвини Дамаск, че се опитва да дестабилизира Ирак и Ливан.
След убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири на 14 февруари 2005 г. , Дамаск беше принуден под международния натиск да изтегли войските си от Ливан, където те бяха разположени от 29 години. През октомври 2005 ООН гласува резолюция за Сирия, която бе заплашена с икономически санкции, ако не сътрудничи на разследването за убийството на Харири.
В огласения същия месец доклад имаше заключение, че лица на върха на политическата система в Дамаск са знаели за заговора за убийството на бившия ливански премиер, известен като твърд противник на присъствието на сирийски войски в Ливан.
В политически аспект в Сирия реформи почти не са извършени. Все още се чакат законите за многопартийната политическа система, за свободата на словото и за избирателните реформи. Неотдавна сирийското правосъдие произнесе строги присъди срещу няколко опозиционери.
Обвиненият за връзки със САЩ Камал Лабуани беше осъден на 12 години затвор, най-тежката подобна присъда, налагана при управлението на Башар Асад. Писателят Мишел Кило беше осъден на 3 години затвор, а адвокатът Ануар Буни - на 5 години, след като подписаха петиция в подкрепа на радикална промяна в сирийско-ливанските отношения.
Икономическите реформи в Сирия също напредват бавно. Откриването на частни банки, развитието на частния сектор, както и извършването на някои данъчни реформи се смятат за недостатъчни от сирийски експерти.
Референдумът за преизбирането на Башар Асад се организира само месец, след като в Сирия имаше парламентарни избори, които бяха бойкотирани от опозицията и на които спечелиха отново социалистите.
Роденият на 11 септември 1965 г., Асад дължи издигането си в политиката на смъртта на по-големия си брат си Басел, загинал при автомобилна злополука през 1994 г.
Башар Асад е учил във френско-арабско училище в Дамаск, след това в Университета в Дамаск- медицина и специализация по офталмология. Продължава специализацията си по офталмология в Лондон. През 1994 г. влиза във военна академия, през 1999 г. става полковник.