В началото на май обаче Министерството на финансите оповести, че разследва режисьора във връзка със снимачните дни в Куба.
През март Мур завел групата работници от Кота нула в Куба, за да види дали при режима на Фидел Кастро ще се погрижат по-адекватно за здравето им, отколкото при управлението на Джордж Буш.
Той поискал разрешение за пътуването още през октомври, но не получил отговор. Сега екипът му се опасява, че епизодът, който съставлява последните 20 минути от филма, може да бъде цензуриран.
Тезата на US властите е, че съдържанието е придобито чрез нарушаване на търговското ембарго, наложено на Куба. Режисьорът не спазил и ограничителните разпоредби за пътуванията на американски граждани до карибската островна държава.
След като адвокатите го информирали, че не е изключено филмът да бъде конфискуван, той направил копие от негатива и го изпратил в чужбина - за всеки случай.
Скандалът напомня завръзката около "11.09 по Фаренхайт", от който гигантът "Дисни" се отрече - броени дни преди наградата в Кан.
И този път зад Мур обаче стоят братята Уайнстайн, които след случая от 2004-та се оттеглиха от партньорството с "Дисни" в своята фирма "Мирамакс" и основаха друга продуцентска компания.
Пазих мълчание около този проект, защото бях зает да го приключа в срок, но и защото бях наясно, че от индустрията, свързана със здравното осигуряване, която съставлява над 15% от брутния вътрешен продукт (БВП), няма да харесат видяното, обяснява той в сайта си MichaelMoore.com.
"Не съм нарушавал никакви закони - освен правилото на съвременната журналистика, което повелява: "Не задавай въпроси на онези, които са на власт, или ще ти отнемат надбавките за храна", добавя Мур, като се позовава на първата поправка в US конституцията - за свободата на словото
Междувременно застрахователни и фармацевтични фирми инструктират служителите си какви да бъдат реакциите им, когато филмът излезе на екран, разказва Харви Уайстайн и се шегува: "Вече казах на Финансовото, че ми спестяват от разходите за реклама".
Премиерата в САЩ е насрочена за края на юни, а през есента се очаква и международното му разпространение.
"Аз съм коментатор. Не бихте казали, че това не е журналистика, нали? Представям своята гледна точка, но основана на неоспорими факти", защити се Мур в Кан.
Той обясни, че целта на пътуването им не била държавата Куба, а американската база там - Гуантанамо, където са затворени задържаните след войната в Афганистан членове на терористичната мрежа "Ал Кайда".
Оттам обаче отказали да ги приемат и екипът се принудил да продължи към кубинската столица Хавана...
Този филм е апел за действие, обяснява още Мур. Темата го заинтригувала след епизод от тв предаването му "Ужасната истина" (The Awful Truth) от 1999 г.
Там разказал историята на американец, чиято здравноосигурителна компания отказала да плати за необходимата му трансплантация.
"Организирахме на моравата пред централата им репетиция за неговото погребение и три дни по-късно те решиха да отпуснат средства за операцията. Спасихме живота му само с една камера", спомня си режисьорът.
В един от първите отзиви след прожекцията "Фокс нюз" коментира, че "Сико" е блестящ, а Мур се показва по-зрял и помъдрял.
Донякъде това се дължи и на липсата на конфронтация - той просто е оставил средните американци да разкажат за ужаса, който са преживели при съприкосновението си със здравноосигурителните компании, обяснява тв критикът.
Междувременно Мур не пропуска да отбележи в сайта си и новината за оставката на Пол Улфовиц, който имаше малка, но забележима роля в неговия "11.09 по Фаренхайт".
По този повод онлайн е качен кратък клип с кадрите, в които бъдещият шеф на Световната банка плюнчи гребенче, за да вчеше перчема си преди тв интервю...