Р умънският парламент реши да отстрани от поста президент на страната Траян Бъсеску (55 г.), съобщиха световни агенции. Гласуването бе тайно.
Бъсеску беше обвинен, че е нарушил конституцията.
Той бе упрекван в партийни пристрастия и изоставяне на ролята на политически посредник, отказ да назначи предлагани от премиера министри и също така за фаворизиране на определени икономически кръгове.
За отстраняването му са гласували 322 депутати, 108 са били против, а 10 са се въздържали.
Преди дни румънският президент потвърди, че ще се оттегли "след 5 минути", ако депутатите в парламента гласуват за отстраняването му.
Днес администрацията му направи уговорката, че това най-вероятно ще стане след публикуването на решението в Държавен вестник.
Според румънските закони парламентът може да отстрани президента за 30
дни и в този срок да организира референдум, на който да се произнесат избирателите.
Според наблюдатели вероятно е при всенародно допитване Бъсеску, който се ползва с голяма популярност, да остане на поста си.
Той е президент от декември 2004 г., когато бе избран на общи избори.
На политическата сцена е от 16 години. Беше министър на транспорта в различни правителства и кмет на Букурещ.
През последните месеци имаше сериозни разногласия между президент и премиер.
Румъния пред обрат, писа в края на март авторитетният "Економист".
След влизането на Румъния в ЕС започнаха ожесточени разправии, парализирали правителството, обединяващо либералите на премиера Таричану, демократите - партията на президента Траян Бъсеску, и група, представляваща интересите на унгарското малцинство, която участва във всяко правителство от десет години, се посочваше в публикацията.
Според нея Калин Попеску Таричану се надява на мълчаливата подкрепа на бившите комунисти от Социалдемократическата партия за нов кабинет.
Резултатът едва ли ще бъде правителство, което гори от желание за реформи. Едва когато избирателите загърбиха корумпираните социалдемократи, Румъния успя да върне в релсите своята кандидатура за членство в ЕС, бе оценката на "Економист".
Лидерът на опозиционната Социалдемократическа партия Мирча Джеоана, който е вносител на предложението за импийчмънт, приветства днешния вот на парламента, окачествявайки решението като предупреждение за Бъсеску, че не трябва да излиза извън границите на конституцията.
В началото на този месец румънският кабинет изключи министрите, приближени до президента.
Преди това Румъния остана без външен министър след като Бъсеску наложи вето на предложения от Таричану кандидат Адриан Чорояну - член на Европейския парламент, заради "недостатъчен дипломатически опит" на номинирания.
Премиерът сезира Конституционния съд и сам изпълнява функциите на външен министър.
През февруари Бъсеску и Таричану спориха яростно в телевизионно предаване на живо и се обвиниха взаимно в замесване в съмнителни сделки.
През декември 2006 г. Траян Бъсеску определи като нелегитимен и престъпен бившия комунистически режим.
В реч пред двете камари на парламента той каза: "Като държавен глава осъждам ясно и категорично комунистическата система в Румъния, от създаването й в годините 1944 -1947 г. до рухването на комунизма през декември 1989 година".