Б елият дом осъди отношението на Иран към 15-те британски моряци, които бяха държани от иранските власти близо две седмици. След освобождаването си военнослужещтие казаха, че са били заплашвани със затвор, ако не признаят, че са били навлезли в ирански териториални води.
На пресконференция вчера моряците съобщиха, че са били държани с вързани очи, ръце и крака, в изолация и са били заплашвани с до 7 години затвор.
Говорителят на Белия дом Гордън Джондроу каза пред журналисти до резиденцията на президента Джордж Буш в Крофърд, Тексас, че иранците явно не са показали необходимото отношение към моряците, които бяха заловени в Персийския залив на 23 март.
Джондроу призова Техеран да сътрудничи с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които целят Иран да спре да обогатява уран. Вашингтон иска въпросът с иранската ядрена програма да се разреши мирно, увери говорителят.
В същото време Иран призова Великобритания да отвърне на освобождаването на 15-те британски моряци с добра воля по въпроса с иранците, задържани от силите на САЩ в Ирак, и за иранската ядрена програма.
В интервю на иранския посланик във Великобритания Расул Мовахедиан за днешния брой на в. "Файненшъл таймс" той заявява: "Ние изпълнихме нашата част и показахме добра воля. Сега е ред на британското правителство да действа в положителна насока".
Силите на САЩ в Ирак заловиха няколко иранци, в това число и дипломати, като все още държи петима, отведени при акция в град Арбил през януари.
Мовахедиан отбелязва, че освобождаването на британците не е свързано с други случаи. Посланикът добавя, че ако британците искат да бъдат полезни и да използват влиянието си, Иран ще приветства всякакви стъпки за преодоляване на напрежението в региона.
Според дипломата иранците и водещите световни сили имали общата задача да "оберат плодовете" от решението на Техеран да пусне британците на свобода.
Мовахедиан би приветствал, ако петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция - признаят правото, което Иран отстоява да обогатява уран в ядрената си програма за мирни цели. "Това е главен въпрос за Иран и аз мисля, че това би помогнало да се положи нова основа за бъдещите отношения със западните страни", казва посланикът.
Иран споделя радостта на британците от освобождаването на моряците, но счита, че сега е моментът британското правителство да потвърди волята си да установи здрави канали на комуникация с ислямската република, добавя дипломатът.
Иран задържа 15-те на 23 март с обвинение, че са навлезли в ирански териториални води. Лондон отрече и заяви, че моряците са били в иракски води.
Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад обяви в сряда, че прощава на моряците и ги пусна на свобода. В четвъртък 15-те се прибраха в Лондон.