Л идерът на антиимигрантска партия в Холандия Хеерт Вилдерс ще поиска вот на недоверие към двама министри мюсюлмани следващата седмица, цитирайки като повод тяхното двойно гражданство, предаде Ройтерс.
В интервю за в. "Ен Ер Се Ханделсблад" Хеерт Вилдерс заяви, че назначаването на Ахмед Абуталеб (мароканец по произход) и Небахат Албайрак (родена в Турция) за държавни секретари, е погрешно, понеже и двамата може да проявят лоялност по-скоро към други страни, отколкото към Холандия.
Вилдерс, чиято антиимигрантска Партия за свобода спечели девет от 150 депутатски места на изборите през ноември, заяви, че ще поиска вота, когато кабинетът представи политическата си програма в парламента за обсъждане.
Новият кабинет, съставен от християндемократи, Партията на труда и Християнския съюз, който положи клетва пред кралицата в четвъртък, се очаква да смекчи имиграционната политика, затегната при предишната коалиция в реакция на засилените позиции на популиста Пим Фортаун през 2002 г.
В интервюто си вчера Вилдерс заяви: "Не искам да живея в страна, в която някой ден шест-седем министри в кабинета може да са мюсюлмани", и добави, че ислямските закони са "варварски", напомняйки за четиримата осъдени на смърт и публично екзекутирани чрез обезглавяване през седмицата в Саудитска Арабия.
"Искам да насърча мюсюлманите да напуснат доброволно Холандия. Демографското развитие трябва да стане такова, че да бъде минимален шансът за двама министри мюсюлмани в кабинета", обясни той.
Един милион мюсюлмани от 16 милиона население живеят в Холандия.
Миналата седмица Вилдерс призова мююслманите да се откажат от половината от това, което проповядва Корана, и се закани, че ако пророкът Мохамед беше жив, щеше да го изгони от страната.
Иранското посолство нарече "възмутителни" изявленията му. Посолството на Саудитска Арабия настоя за официално извинение от холандското външно министерство.
Вилдерс се движи постоянно със солидна охрана след убийството през 2004 г. на яростния критик на исляма, кинорежисьора Тео ван Гог. Партията му настоява да бъде прекратен достъпът на мюсюлмани в страната и да се забрани строителството на джамии и ислямски училища.
Вместо да упрекне Вилдерс за крайните му изказвания обаче, както очакваха посолствата на ислямски държави, външният министър Бен Бот заяви, че думите на депутата не отразяват позиция на правителството.