Н а вота за евродепутати ще се гласува с отделни бели бюлетини, а не както предлагаше опозицията - с интегрална, реши парламентът, който прие на второ четене закона за избиране на представители в Европейския парламент.
Ограничаването на изселническия вот от Турция, който обтнегна отношенията в управляващата коалиция, бе обезсмислено чрез преходните и заключителни разпоредби на закона.
Депутатите и от мнозинството, и от опозицията приеха текстове, чрез които дадоха
право на глас на всички български граждани, които два месеца преди вота са имали постоянен и настоящ адрес в България.
Живеещите в Турция изселници ще могат да гласуват почти без изключение, защото част от тях са запазили адрес в България, макар да не живеят в страната.
Всички останали разполагат с достатъчно време, за да подадат необходимото заявление за регистрация и да гласуват, ако искат. Разпоредбата беше приета с огромно мнозинство, с подкрепата на цялата опозиция.
По подобен начин преди време мнозинството промени закона за досиетата, като с преходните и заключителни разпоредби на практика ограничи достъпа до архивите на бившата Държавна сигурност.
Днес със 175 гласа "за", 16 "против" и петима въздържали се и без разисквания парламентът гласува, че "живял постоянно 3 месеца в страната или друга държава от ЕС е всеки български гражданин, който има постоянен и настоящ адрес в България или адрес на пребиваване в друга държава от ЕС най-малко 60 дни от последните три месеца преди вота".
От избирателните списъци ще бъдат заличени избирателите, които 45 дни преди гласуването имат настоящ адрес в страна извън ЕС. Те няма да могат да гласуват.
Всички останали, които не фигурират в списъците, но искат да упражнят правото си на вот, могат да бъдат дописани в изборния ден, като подпишат декларация, че отговарят на изискването за уседналост.
Според депутати от мнозинството това била достатъчна защита от нарушения, тъй като за попълването на неверни данни в документа се носи наказателна отговорност.
Този текст дава възможност на всички желаещи да гласуват, независимо дали отговарят на вписаното изискване. Причината е, че
част от изселниците в Турция са запазили освен постоянен и настоящ адрес в България.
Никой не можа да уточни колко са тези хора. Според закона за гражданската регистрация всеки е длъжен до три месеца след промяната на настоящия адрес да уведоми общината за това.
Задължението обаче почти не се спазва, а и няма кой да следи за изпълнението му, обясниха депутати, които също не са сменили адресите си от провинцията, въпреки че вече живеят в София.
Изселниците, които нямат настоящ адрес, също имат възможност да гласуват, като за целта трябва само да подадат заявление в общината и да поискат да бъдат регистрирани у нас.
В отделните бели бюлетини ще има малко квадратче за поставяне на знак, отразяващ подкрепата на избирателя за конкретен кандидат, записаха депутатите. В квадратчето ще бъде изписан и поредният номер на кандидата в листата.
18-те български представители, чийто мандат изтича заедно с мандата на останалите евродепутати през 2009 г., трябва да бъдат избрани до 30 юни. Със 105 гласа "за", 97 "против" и двама въздържали се, парламентът прие предложението на Мая Манолова от левицата за промяна на срока за провеждане на изборите.
Вносителят на законопроекта предлагаше този срок да бъде 30 май, а комисията по правни въпроси - 31 декември, както е предвидено в договора за присъединяване на България към ЕС.
Изборите трябва да се насрочат от президента не по-късно от 60 дни преди датата на провеждането им.
За евродепутати могат да се кандидатират български гражданин, навършили 21 години, които имат постоянен адрес в България, живели са постоянно у нас или в друга държава членка на съюза най-малко през последните 2 години, нямат гражданство в държава извън ЕС, не са поставени под запрещение, нито изтърпяват наказание лишаване от свобода.
Всяка партия, която иска да участва в евровота, трябва да представи списък с най-малко 15 хил. подписа на избиратели, за коалиция лимитът е 20 хил. подписа.
Народното събрание прие
изборите в страните членки на ЕС да се провеждат в българските дипломатически или консулски представителства.
Там ще се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 20 избиратели заявили лично желанието си да гласуват 20 дни преди вота, и то със заявление.
Депутатите одобриха още, че лицата заявили, че ще гласуват извън България не могат да бъдат дописвани в избирателните списъци в страната през изборния ден.