Вицепрезидентът Попова с "много размисли" за предложения референдум
Маргарита Попова   
Източник: БГНЕС
139

Н ахлува се във философията на изборното законодателство, регламентирана, ако беше само на законово ниво добре, но тя е регламентирана на нивото на Конституцията, затова имам доста размисли по този въпрос.

Това каза пред журналисти вицепрезидентът Маргарита Попова, помолена за коментар на предложението на президента Росен Плевнелиев за национален референдум по въпроси, свързани с мажоритарния избор на част от депутатите, за задължителното и електронното гласуване.

Попова коментира темата, след като беше удостоена в БАН с почетния знак "Стефан Стамболов - за лидерски принос".

"Предложението на президента за референдум е едно желание да се стимулира избирателна активност, като ще се наложи да се оперира и на полето на Конституцията", заяви вицепрезидентът.

Ще се опитам да го свържа и с днешното събитие - каква е оценката за качеството ни на демокрация през призмата на най-силния демократичен механизъм - изборите, отбеляза Маргарита Попова. Тя постави и въпросите - къде е нашата политическа власт, нашият политически елит и какво е качеството на политическия ни живот.

"Оценката вероятно не е толкова задоволителна, колкото трябва да бъде, и се опитваме със задължителни норми, с диктат на публичната власт да стимулираме активност", коментира вицепрезидентът.

Вицепрезидентът каза, че иска да се стимулира избирателната активност на българските граждани чрез смислени програми, "които да привличат избирателите и те убедено, с ентусиазъм да тичат, да се отправят към избирателните урни и да посегнат към бюлетината, която най-много им харесва".

Затова и законът и законодателната уредба са от значение, но от огромно значение е качеството на лидерството, на политическото водачество, посочи Попова.

"Днешният ден е много подходящ за такива размисли, политическият ни живот, лидерите и това със забрани и задължения ли ще поправяме демокрацията, което разбира се е един възможен механизъм, или това може да стане и по-друг начин", коментира вицепрезидентът Маргарита Попова отбеляза, че референдумът, пряката демокрация, особено по въпросите на изборите, изглеждат на пръв поглед много силен и много автентичен механизъм.

"Тези механизми, обаче трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях", заяви вицепрезидентът.

Тя каза, че за нея съгласието, единението, може би повече от година, са се превърнали в код, от който зависи нашето демократично бъдеще. "И ще продължа това да го повтарям, затова съм загрижена дали няма малко да се изкористи дебатът, но ще чакаме да чуем и парламентът", заяви вицепрезидентът.

Попитана дали е изненадана от предложението на президента за референдума, вицепрезидентът отговори, че не е изненадана от такъв ход.

Маргарита Попова отбеляза, че е трудно човек винаги, във всичките си действия и постъпки, да улучи най-доброто и най-подходящия момент. Трудно е, защото политическият ни живот е доста напрегнат, емоционален и натоварен, а понякога и дори доста объркан, добави Попова.

"Но пак казвам, ако говорим помежду си, ако се уважаваме, ако търсим съгласие по важните неща за демокрацията, включително и за изборите, за изработването на Изборния кодекс и за много други неща, които са важни за нашия живот - днес и в бъдеще, по-рядко ще се изненадваме, по-рядко ще сме недоволни", заяви вицепрезидентът. По думите й така ще имаме по-висока доза увереност, ще можем да придвижим и нацията напред.

Темата "сигурност" за мен е изключително важна, сега тази тема се "взе" от политическа партия ГЕРБ и дебатът по нея ще се пренесе в Народното събрание,

заяви вицепрезидентът Маргарита Попова, помолена да коментира вотът на недоверие на кабинета, поискан от ГЕРБ по темата "сигурност". Предимствата при дискутиране на темата "сигурност" в Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) са, че има детайли, които не могат да бъдат споделени с обществото, каза вицепрезидентът.

Попова отбеляза, че политическите лидери трябва да ги дискутират, да излязат пред българския народ и да покажат, че темата "сигурност", включително с различните инструменти на специалните разузнавателни средства, са важни за институциите с това, защото те са призвани да служат на хората и да осигуряват за тях спокойствие.

В това е смисълът на КСНС - не да се съберат, за да си говорят конфронтационно, дори и да има дебати с изказани противоположни мнения, след това да се излезе пред хората и единено да се покаже, че институциите са на мястото си и работят за тях, коментира Маргарита Попова.

"Сега има опасност, когато темите за СРС и за сигурността бъдат изнесени в Народното събрание, да се използва парламентът за конфронтации, което не желая", каза Попова. Тя добави, че иска да има колкото се може по-малко конфронтации, особено преди избори.

"Затова, за съжаление, казвам, че нашата институция загуби, трябваше да изпреварим, за да отправим послания за спокойствие към българския народ и ангажимент, че няма да позволим преди изборите да се случи това, което стана преди време", коментира вицепрезидентът. По думите й е много важно народът да отиде към урните - спокойно и с желание.

Попитана дали с вота на недоверие по темата "сигурност" може да "се свали" правителството, Маргарита Попова отговори, че това е много тежка и много сериозна тема. Вицепрезидентът е сигурна, че никой няма желание "да сваля" правителството с тази тема, а да води смислен, професионален, политически диалог. От него да се извадят поуки и да се отправят успокоителни послания към хората, препоръча Попова.

Коментари 139
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

139 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Радев: Присъединяване към еврозоната по-късно през 2025 г.

Радев: Присъединяване към еврозоната по-късно през 2025 г.

България Преди 4 минути

Радев коментира и все още растящия сектор на ипотечното кредитиране

Оставете на хората малко лично пространство, моля!

Какво е "Хотел за възрастни" и провокира ли твърде шумна атмосфера във ваната?

Любопитно Преди 52 минути

Добре де, и при вас, и при нас основната идея е една и съща

<p>Mazda MX-30 R-EV възроди роторния двигател (ВИДЕО)</p>

Ванкеловият двигател възкръсна в Mazda MX-30 R-EV (ВИДЕО)

Технологии Преди 1 час

Ако има компания, която винаги прави нещата по своя си начин, то това без съмнение е Mazda. Точно такъв е този случай, който е без аналог в момента на пазара

Рилската света обител в 30 уникални факта

Рилската света обител в 30 уникални факта

Любопитно Преди 1 час

Той е най-големият манастир в България

Владимир Путин

Украйна може би премина ядрената червена линия на Путин

Свят Преди 1 час

Ако радарната система "Контейнер" е била засегната, атаките може да са изпълнили едно от "условията, определящи възможността за използване на ядрено оръжие"

<p>Голямата опасност на изборите за Европейски парламент</p>

Застрашават ли популистките партии бъдещето на ЕС

Свят Преди 1 час

Популистките партии се радват на растяща популярност, но едва ли ще диктуват дневния ред на следващия Европейски парламент, тъй като нямат обща визия за бъдещето на ЕС, прогнозират експерти

На първо четене: Депутатите приеха промени в Закона за здравето

На първо четене: Депутатите приеха промени в Закона за здравето

България Преди 1 час

Те са свързани с правата на пациентите с психични заболявания

Анджелина Джоли твърди, че Брад Пит се опитва да я „изтощи финансово“

Анджелина Джоли твърди, че Брад Пит се опитва да я „изтощи финансово“

Свят Преди 2 часа

Повече за съдебните дела между Анджелина Джоли и Брад Пит четете в следващите редове

Принцеса Даяна

Най-драматичните телевизионни интервюта на всички времена

Любопитно Преди 2 часа

От "интервюто за автомобилната катастрофа" на принц Андрю до горещо очаквания разговор на Майкъл Джексън с Опра

<p>Радев: Тези неща постепенно ще останат в историята</p>

Радев: Ресурсната неосигуреност на армията и ниският социален статус постепенно ще останат в историята

България Преди 2 часа

Държавният глава и президентът на Италия Серджо Матарела посетиха учебен полигон „Ново село“

В самолета

Полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло

Любопитно Преди 2 часа

Дословното пресъздаване на думите и жестовете на участниците, чиито гласове се свързват в голяма обща история

Снимката е илюстративна

Промените в климата ще са 6 пъти по-скъпи от мерките

Технологии Преди 2 часа

Ограниченията изглеждат трудни, но ще са много по-евтини в дългосрочен план

Главчев разговаря с Марк Рюте, какво обсъдиха

Главчев разговаря с Марк Рюте, какво обсъдиха

България Преди 2 часа

Срещата бе по покана на премиера на Нидерландия в рамките на извънредното заседание на Европейския съвет в белгийската столица

Заснеха газела с 6 крака (ВИДЕО)

Заснеха газела с 6 крака (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

Повече за изключително рядко срещаната газела четете в следващите редове

<p>Принц Хари официално обяви&nbsp;САЩ за свой нов дом</p>

Принц Хари официално смени местожителството на САЩ

Любопитно Преди 2 часа

Документи, разпространени на Острова, показват, че херцогът на Съсекс вече не определя Великобритания за свой дом