П овечето хора не се радват на тлъстините си, но е време да ги погледнем в нова светлина. Мастните клетки са първата ни защита от патогени, съобщи "Ню сайънтист".
"Тлъстините имат допълнителна роля, за каквато не подозирахме", каза Джей Колс от университета на Питсбърг.
Освен физическите бариери като кожата, главната ни защита срещу бактериите и вирусите е имунната система. Това е сложна мрежа от клетки с различни участници, като антителата, които разпознават нашествениците и ги унищожават.
За натрупването на антитела обаче понякога са необходими дни. Сега се оказа, че мастните клетки също имат защитна роля, като реагират много по-бързо от други фактори на имунната система.
Екипът, ръководен от Ричард Гало от университета на Калифорния, инжектира подкожно мишки с бактерията Златист стафилокок. Само за часове подкожните им мастни клетки започнали да освобождават химикала кателицидин. Той разрушава мембраните на бактериалните клетки.
Паралелният експеримент с мишки, модифицирани почти да нямат мастни клетки, показа, че те развиват много по-тежки инфекции.
Лабораторно отгледаните човешки мастни клетки също отделят кателицидин, така че вероятно процесът е такъв и при хората.
Повечето тлъстини обаче не се равняват на повече защита от инфекция. Оказва се, че при хората, които страдат от затлъстяване, има по-висок риск от инфекция на меките тъкани.
Според Джей Колс причината е, че хората с наднормено тегло са по-застрашени от развитие на диабет от тип 2 – състояние, при което мастните клетки са резистентни към инсулин.
"Малко тлъстини са полезни, но не и много", категорични са учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!