И звестно е, че музикалното обучение има благотворен ефект върху развитието на когнитивните способности у деца и тийнейджъри.
Резултатите от ново изследване обаче разкриват, че този ефект е по-продължителен, отколкото се смяташе досега, съобщи сп. „Сианс е авнир“.
Според тях музикално обучениие, започнало преди да се навършат 14 години и продължило десетилетие, има значим и траен ефект върху способността да се научават нови неща и да се разберат по-добре посланията в диалози.
Изследването на учени от института „Ротман“ в Канада е обхванало 20 души на възраст между 55 и 75 години в добро здраве, които нямат проблеми със слуха – 10 музиканти и 10 участници без музикално образование. Те били снабдени със слушалки, с които чули части от диалози.
Същевременно учените изследвали мозъчната им активност посредством електроенцефалограми, които позволяват да се проучи електричната активност в мозъка в отговор на външни стимули.
Резултатите показват, че дадените от мозъците на музикантите неврофизиологични отговори са много по-точни.
„Установихме, че тези отговори са два-три пъти по-прецизни у музикантите в сравнение с немузикантите“, заявяват авторите на изследването.
„Казано с други думи, мозъците на музикантите им осигуряват по-ясна, по-прецизна и по-подробна картина на диалога, а с това вероятно може да се обясни защо те разбират по-добре посланията в него“, допълват учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!