Армията стои настрана от новата политическа криза в Египет
Армията стои настрана от новата политическа криза в Египет   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пт тестиращите се върнаха на площад "Тахрир" и новият президент е на огневата линия, но военните, които до началото на тази година бяха в центъра на политическите турбуленции в Египет, сега стоят настрана и вероятно ще продължат да го правят, пишат Маруа Ауад и Едмънд Блеър от Ройтерс.

Армията стои далеч от политиката, откакто през август президентът Мохамед Морси уволни висши генерали, включително фелдмаршал Хусейн Тантауи, който оглавяваше военния съвет, управлявал 16-месечния преход след свалянето на Хосни Мубарак.

Няма признаци това да се промени, макар Египет да се сблъсква с нова политическа криза след поредния дързък ход от страна на Морси, който този път разшири правомощията си.

Тази стъпка предизвика буря от критицизъм и протести сред противниците на управлението на ислямиста.

"Военният съвет и въоръжените сили се оттеглиха от политическата сцена, след като предадоха властта на избрания президент", каза египетски генерал пред Ройтерс, отказвайки да бъде назован, той като военните искат да избягнат всякакви публични изявления.

"Въоръжените сили се върнаха към естествената си роля да защитават страната", каза той, допълвайки, че армията би се намесила единствено, "ако бъде призована да защити народа" при криза.

Това беше ехо на често повтаряното от армията изречение, че ще защити страната и ще се намеси единствено, ако поискат това от нея - нещо, към което според анализатори и дипломати военните вероятно ще се придържат, опасявайки се да не накърнят допълнително репутацията си, която пострада достатъчно през хаотичния преходен период под управлението на военните.

Докато военните бяха на власт, много офицери се притесняваха все повече от засилващата се съпротива на ролята й, която едновременно подронваше авторитета й и заплашваше да нанесе щети на огромни бизнес интереси, казват анализатори и дипломати.

Това вероятно насърчи генерали от "задната редица" да подкрепят Морси, когато той прогони висшите офицери през август. Заедно с повишението си тези нови генерали дължат на Морси и лоялност.

"Военните са вън от картинката. Те не се месят в политическите въпроси", казва Мохамед Кадри Саид, бивш генерал и ръководител на отдел за военни научни изследвания в каирския Център за политически и стратегически изследвания "Ал Ахрам".

Според него нещата са се променили, когато Тантауи и началник-щабът на въоръжените сили Сами Енан са били прогонени. Тантауи беше министър на отбраната двайсет години при управлението на Мубарак.

Ще действат, ако поискат това от тях

"Въоръжените сили са предани на народа и страната", каза на церемония по връчване на дипломи генерал Абдел Фатах ас Сиси - настоящ главнокомандващ въоръжените сили и министър на отбраната.

"Задачата на въоръжените сили е да защитават стабилността на страната във вътрешен и международен план", каза той в изявление, цитирано от официалната информационна агенция по време на най-новата политическа криза.

Дипломати и анализатори допускат, че армията би действала само ако в Египет избухне бунт с мащабите на този, с който беше свален Мубарак. Протестите и насилието сега са далеч от това равнище.

Стотици бяха убити по време на бунта срещу Мубарак, когато протестиращите се биеха с полицията, докато на улиците не се появиха танковете на армията. При сегашната криза има само един убит до момента.

"Имам твърдото впечатление, че военните наистина са извън вътрешната политика, и очаквам евентуална намеса единствено, ако избухне голям бунт, а дори и тогава това вероятно би станало само по настояване на Морси", казва Илайджа Заруан, гост изследовател в Европейския съвет за международни отношения.

Може би, за да покажат до каква степен искат да се дистанцират, когато военни самолети бръмчаха над Кайро в неделя по онзи зловещ начин, както в един момент в разгара на бунта срещу Мубарак, военните побързаха да заявят, че става дума за учение. "Подозирам, че много офицери са се чувствали неловко армията да продължава да играе пряка роля в политиката и са смятали, че това е опасно за страната и вреди на престижа на военните", отбеляза Заруан.

Армията продължава да се ползва със значително влияние. Тя изигра водеща роля при крутите мерки срещу бойците в Синай - зона на беззаконие близо до взривоопасната граница с Израел - и контролира бизнес империя, която се простира от производството на оръжие до бутилирането на минерална вода.

Тези интереси биха се сблъскали с нежелан по-голям граждански контрол, ако военните се бяха задържали на власт по-дълго, смятат анализаторите. Сега, до голяма степен като по времето на Мубарак, военните не участват пряко в политиката, макар че този път нямат бивш командир като Мубарак и предшествениците му на висш държавен пост.

"Въоръжените сили са неутрална институция, чиято задача е да служи на страната и да брани границите й", казва Сейф ел Дин Абдел Фатах, анализатор и един от съветниците на Морси.

"Откакто военният съвет предаде властта на избрания президент, беше отгърната нова страница."
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Първи избори в Газа след началото на войната

Първи избори в Газа след началото на войната

Свят Преди 55 минути

В Газа право на глас имаха около 70 000 души

<p>КФН проверява цените на &bdquo;Гражданска отговорност&ldquo;</p>

Комисията за финансов надзор проверява цените на „Гражданска отговорност“

България Преди 2 часа

Регулаторът се самосезира след сигнали от засегнати граждани

<p>Ужас на панаир в Севиля: Атракцион се скъса във въздуха</p>

Ужас на панаир в Севиля: Атракцион се скъса във въздуха

Свят Преди 3 часа

Стресиращият инцидент се разиграл, когато въже на атракциона Steel Max, тип бънджи, внезапно се скъсало на Feria de Abril в Севиля в петък вечерта

Рене Лакост

Невероятната история на „Крокодила“ Рене Лакост

Свят Преди 3 часа

От инженер по душа до тенис шампион: Рене Лакост промени спорта с 20 патента, първата метална ракета и машина за топки. Вижте историята на легендарния „Крокодил“, който превърна облог за куфар в модна империя за стотици милиони долари

„Мълчанието е тяхната сила“: Класация на най-потайните зодии

„Мълчанието е тяхната сила“: Класация на най-потайните зодии

Любопитно Преди 3 часа

От зодиакални знаци, които думите често изпреварват, до абсолютните шампиони по дискретност – разберете кои представители на зодиака предпочитат да запазят мислите за себе си и защо това мълчание понякога е най-мощното им оръжие в живота

Витанов: Изборът на ново правителство ще се случи в рамките на две седмици

Витанов: Изборът на ново правителство ще се случи в рамките на две седмици

България Преди 4 часа

Вече тече подготовка по приемане на нов редовен бюджет

Всичко, което трябва да се случи, за да се срещнат Меси и Роналдо на Световното първенство

Всичко, което трябва да се случи, за да се срещнат Меси и Роналдо на Световното първенство

Свят Преди 4 часа

Меси и Роналдо са играли един срещу друг само два пъти на международно ниво

Къде сте живели в предишен живот? Датата на раждане разкрива

Къде сте живели в предишен живот? Датата на раждане разкрива

Любопитно Преди 4 часа

Вашият интерес към конкретно място надхвърля просто желанието да пътувате дотам или да научите повече за културата. Всяка държава, регион и град носи уникална духовна енергия. Тези места помнят какви са били някога и всички, които са живели там преди.

Турист загина в Египет след ухапване от кобра по време на шоу

Турист загина в Египет след ухапване от кобра по време на шоу

Свят Преди 4 часа

57-годишен мъж е издъхнал в болница, след като влечугото изпълзяло в панталона му по време на атракция в популярен курорт в Хургада

Зеленски заплаши Израел със санкции заради "откраднато" украинско зърно

Зеленски заплаши Израел със санкции заради "откраднато" украинско зърно

Свят Преди 4 часа

Правителството в Киев подготвя пакет от санкции, насочен както срещу хората, транспортиращи зърното, така и срещу участниците в сделките от израелска страна

Подиграха съпругата на Пийт Хегсет заради евтина рокля от китайски сайт за бърза мода

Подиграха съпругата на Пийт Хегсет заради евтина рокля от китайски сайт за бърза мода

Любопитно Преди 4 часа

Инфлуенсърка, самоопределяща се като „социалистическа светска дама“, предизвика вълна от възмущение, след като се опита да осмее Дженифър Хегсет за бюджетния ѝ избор на рокля от Shein за 42 долара за престижната вечеря на кореспондентите в Белия дом

Въоръжени грузинци, хванати с фалшиви паспорти в София

Въоръжени грузинци, хванати с фалшиви паспорти в София

България Преди 4 часа

СГС е наложил на двамата обвиняеми най-тежката мярка за неотклонение

"Бронираната" бална зала в Белия дом може да промени сигурността на Тръмп

"Бронираната" бална зала в Белия дом може да промени сигурността на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Визията на президента за разкошна бална зала на стойност 400 милиона долара, както и огромния военен комплекс под нея, срещна правни пречки

КС реши, че ще разгледа решението на НС за „Съвета за мир“ на Тръмп

КС реши, че ще разгледа решението на НС за „Съвета за мир“ на Тръмп

България Преди 4 часа

Казусът е дали парламентът има право да задължи изпълнителната власт да внесе конкретен законопроект

,

Оливия Родриго превзе „Билборд“: Певицата оглави Хот 100 за четвърти път

Любопитно Преди 4 часа

23-годишната звезда превзе върха със сингъла "Drop Dead", оставяйки зад гърба си Ела Лангли и Бруно Марс. В Топ 10 на престижната класация място намериха още Джъстин Бийбър и изненадващо участие на виртуална група от хитова анимация