Първи икономически ефекти от кризата с коронавируса в България
Източник: Istock/GettyImages

П оследните данни на НСИ, публикувани в понеделник показват първите ефекти от кризата с коронавируса върху икономиката на България.

През април в разгара на извънредното положение се отчита значителен спад на производството и доставките на енергийни продукти. Това е ключов икономически показател.

През април 2020 г. спрямо същия месец на предходната година е регистриран само ръст на производството на природен газ - със 100%, но той не се дължи на промяна на търсенето. При всички останали енергийни продукти има спад. Производството на твърди горива намалява с 2,7%, на пропан-бутанови смеси - с 54,5%, на безоловен бензин - с 35,8%, на дизелово гориво - с 16,4%, на електроенергия - с 15,5%.

Експерт: Минималната заплата и пенсиите трябва да се намалят

Ефектът от кризата, предизвикана от коронавируса е още по-видим при доставките. Спад на годишна база има във всички сегменти на пазара. Доставките на природен газ намаляват със 7,2%, на твърди горива, с 2,4%, на пропан-бутанови смеси, с 53,8%, на безоловен бензин, с 53,1%, на дизелово гориво, с 43,1%, на електроенергия , с 6,2%.

От данните на НСИ за пътувания на българи в чужбина и посещения на чужденци в България става видим ефектът от кризата върху най-тежко засегнатите сектори – туризмът и пътническия транспорт.

"Херитидж": Икономическата свобода в България се подобрява

През май 2020 г. по време на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка в страната пътуванията на български граждани в чужбина са 123,3 хил., или с 83,8% под регистрираните през май 2019 година. В сравнение с април обаче пътуванията на български граждани в чужбина се увеличават с 63,8%. Извънредното положение, наложено заради епидемията от коронавириуса в България беше отменено на 13 май. Видимо облекчаването на противоепидемичните мерки е имало незабавен ефект върху пътуванията на българите в чужбина след 2 месеца ограничения.

Същевременно посещенията на чужденци в България са 120,4 хил. или с 87,3% по-малко в сравнение с май 2019 година. В сравнение с април 2020 г. е регистриран ръст от 48,3%. Срив на годишна база е регистриран при пътуванията по всички наблюдавани цели: „почивка и екскурзия“ - с 99,8%, „служебна“ - с 80,1%, и гостувания и транзитни преминавания - със 79,2%. Транзитните преминавания през страната през май са 52,8% (63,6 хил.) от всички посещения на чужденци в България.

Кога икономическата криза от ковид-19 ще удари България

И накрая данните за стопанската конюнктура през юни дават индикации за оптимизъм за икономиката на България, след редицата предприети от правителството антикризисни мерки в подкрепа на бизнеса.

През юни 2020 г. общият показател на бизнес климата се повишава с 11,4 пункта в сравнение с предходния месец, което се дължи на по-благоприятния бизнес климат във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.

Темата коментира и премиерът Бойко Борисов. 

Ето какво написа той в профила си във "Фейсбук":

"В условията на криза от COVID-19, бизнес климатът у нас се подобрява за втори пореден месец. Това отчита НСИ - Национален статистически институт в последното си проучване за стопанската конюнктура в България през месец юни. След като през април спадът стигна до 42%, общият показател на бизнес климата нараства с 11,8 пункта през май и с още 11,4 пункта през юни. Подобрението е в резултат на по-благоприятния бизнес климат в секторите промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги. Въпреки пандемията, много сектори у нас не са спирали работа. Продължаваме с помощта към българските предприятия. С подкрепата и от ЕС се надяваме скоро икономиката на България да се върне в онази отлична кондиция, в която беше и преди кризата".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пеевски: Операцията срещу Иран променя стратегическата среда и изисква отговорни, премерени реакции

Пеевски: Операцията срещу Иран променя стратегическата среда и изисква отговорни, премерени реакции

България Преди 15 минути

Служебният кабинет трябва да взаимодейства с Народното събрание, вместо да политиканства на дребно, се казва в позицията

Порнозвезда търси бащата след секс с 400 мъже

Порнозвезда търси бащата след секс с 400 мъже

Свят Преди 1 час

Бони Блу: Ето защо събрах ДНК проби този ден

ИТН: Войната в Иран ще се отрази на България с особена сила

ИТН: Войната в Иран ще се отрази на България с особена сила

България Преди 3 часа

ИТН: Тази война ще доведе до огромен миграционен натиск

Извънредно заседание в ООН заради Иран

Извънредно заседание в ООН заради Иран

Свят Преди 3 часа

Искането за свикването му е отправено от Франция и Бахрейн

Китай призова за незабавно прекратяване нa войната в Близкия изток

Китай призова за незабавно прекратяване нa войната в Близкия изток

Свят Преди 4 часа

Китай: Националният суверенитет, сигурността и териториалната цялост на Иран трябва да бъдат уважавани

Над 11 400 българи са блокирани в Близкия изток

Над 11 400 българи са блокирани в Близкия изток

Свят Преди 4 часа

Към момента посолствата в Техеран, Тел Авив и Бейрут оценяват, че не е необходима евакуация

Великобритания, Франция и Германия осъдиха иранските удари

Великобритания, Франция и Германия осъдиха иранските удари

Свят Преди 5 часа

Съвместно изявление на британския премиер, френския президент и германския канцлер

<p>След Съвета: Гюров с важни новини за националната сигурност</p>

Гюров след Съвета по сигурността: Няма директна военна заплаха за България

България Преди 5 часа

Рано тази сутрин Съединените щати и Израел започнаха военни операции срещу Иран. Техеран отвърна на удара с балистични ракети срещу Израел, Бахрейн и Обединените арабски емирства

"България Еър" анулира полети до Близкия изток

"България Еър" анулира полети до Близкия изток

Свят Преди 5 часа

Отмяната на полетите се дължи на ескалацията на напрежението между Израел и Иран

Норвегия и Испания застанаха против атаката срещу Иран

Норвегия и Испания застанаха против атаката срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Тя не съответства на международното право

<p>Тити Папазов от Израел: Има война. Няма хора по улиците</p>

Тити Папазов от Израел: Има война. Няма хора по улиците. В безопасност съм

България Преди 6 часа

Чакам да се намери решение как бързо да се приберем до България, казва още Папазов

Иран: Най-малко 57 ученички загинаха при израелска атака

Иран: Най-малко 57 ученички загинаха при израелска атака

Свят Преди 6 часа

53 ученички все още са под развалините

Евакуираха Бурдж Халифа след ракетни удари и експлозии

Евакуираха Бурдж Халифа след ракетни удари и експлозии

Свят Преди 6 часа

Бурдж Халифа в Дубай беше евакуирана на 28 февруари 2026 г., след като в целия град бяха докладвани силни експлозии – част от ескалиращия конфликт между САЩ, Израел и Иран

Костадин Костадинов и група негови привърженици блокираха входа на Министерски съвет

Костадин Костадинов и група негови привърженици блокираха входа на Министерски съвет

България Преди 6 часа

“Това е жалка трагедия. Нищо от това нямаше да се случи, ако бях допуснат до МС”, обясни Костадинов

Къде е Али Хаменей? Сателитни снимки разкриват мащабни разрушения в дома на аятолаха

Къде е Али Хаменей? Сателитни снимки разкриват мащабни разрушения в дома на аятолаха

Свят Преди 7 часа

Най-малко четири сгради са били ударени в резиденцията в центъра на Техеран