Противно на твърдението, че сънят, по-кратък от 8 часа, ни превръща в зомбита, британските учени твърдят, че количеството необходим сън може значително да се отклонява от тази норма и това да е напълно в реда на нещата.
Стига, разбира се, да не заспивате по време на работа или пък да будувате посред нощите.
"Остаряването е свързано със съкращаване на продължителността на съня и с годините хората вече не спят толкова дълбоко", коментира Дерк-Ян Дийк, ръководител на изследването.
Това не означава, че с увеличаване на възрастта сме по-изморени и недоспали, а че се наспиваме по-бързо.
Проучването на британския учен Дийк е проведено със 110 участника на възраст между 20 и 83 години, които нямат проблеми със съня и не се оплакват от недоспиване. Те били изследвани през различни етапи на съня както и през принудително будуване.
След първата нощ на 8-часов сън резултатите показали, че най-възрастните спят с над 20 минути по-малко от хората на средна възраст, а те пък се нуждаели от почти 25 минути по-малко от най-младите, за да се наспят.
Най-младите спели и най-дълбоко и без да се будят през нощта.
Учените изследвали и подремването през деня.
Според британските учени краткият сън през деня е полезен, но трябва да се внимава с дремките надвечер, защото могат да нарушат пълноценния нощен сън.
Като част от изследването британските психолози помолили участниците да се опитат да заспят без да са уморени.
Най-младите заспали най-бързо - отнело им по-малко от 8 минути. Най-възрастните - хората между 66 и 83 години - били най-бавни: почти 15 минути.
"Резултатите потвърдиха предположенията ни, че за хората в по-напреднала възраст дрямката не е нещо обичайно. Независимо дали сте на 20 или на 80 спането през деня е сигурен знак, че или не си доспивате или имате някакви проблеми със съня ", пише Дийк в последния брой на списание Sleep.
Британският психолог признава, че сънят все още не е напълно разгадан от учените. Изследване, в което Дийк е взел участие миналата година обаче показало, че на някои хора им е генетично заложено да спят по-малко.
Като част от проучването участниците били помолени да останат в леглото на тъмно в продължение на 16 часа. Младите хора спели средно по 9 часа, докато възрастните само 7,5.
"Явно с напредването на възрастта просто спим по-малко. Дори и да имаме възможност, пак не спим повече и това се дължи на промени в способността ни да заспиваме", коментира Елизабет Клерман от Факултета по медицина на "Харвард".
Ако ви се спи през деня и това пречи да вършите задълженията си, е добре да си запазите час при личния лекар. Но ако шест-седем часа са ви достатъчни и не подремвате по време на рекламите, всичко е наред, успокояват учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!