ОБ Българския фармацевтичен съюз (БФС) отново настояват за въвеждане на строга регулация в ценообразуването на лекарствата.
Това съобщиха от БФС по повод информация, публикувана в медии, свързана с разлики от над 100 процента в цената на лекарствен продукт.
Необходимо е Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира
за констатираните разлики в цените на лекарствата по лекарско предписание. До въвеждането на твърди и еднакви цени на тези лекарства "подобни деформации нямат да бъдат изолиран случай и това вреди на качеството на фармацевтичните услуги, рационалната лекарствена употреба и доверието на пациентите в системата на здравеопазване", се допълва в становището на съсловната организация.
Някои лекарства имат огромна разлика в цената в различните аптеки, съобщиха фармацевти пред БНТ.
Оказва се, че
голямото разминаване идва от фирмите, които определят различни цени за различните аптеки.
Това създава сериозно напрежение между пациенти и аптекари, и затова от фармацевтичния съюз подадоха сигнал до Комисията за защита на конкуренцията.
Клиентка в една аптека вдига скандал, защото смята че е попаднала на кожодери. Поискала лекарство за кръвно, едно от най-популярните на пазара.
"Казвам цена 22 лева, настъпва един лек скандал и след половин час въпросната дама се връща и ми показва бележка, че е закупила същото това лекарство на 9.60 от съседна аптека", разказва магистър-фармацевтът Невена Цанева пред БНТ.
Фармацевтката твърди, че 10 лева е нереална цена за лекарството.
"Купувам въпросното лекарство на 18.90 лева. Нито стотинка аз по-надолу не мога да го купя и имам цена 22.10 лева", обяснява тя.
Цената от 10 лева обаче се оказва съвсем реална, става ясно в другата аптека.
"На свободна продажба е 10.87 лева. Зареждаме за 9 лева - това е цена и за свободна продажба, и за каса", казва Димитър Марков - магистър-фармацевтът от другата аптека.
Загадката се разплита бързо. Оказва се, че
складовете зареждат с различни цени, в зависимост от това дали аптеката има договор с Касата, или не.
Тези с договор получават по-евтино. И лекарството за кръвно не е единственото.
"Този проблем го наблюдаваме от доста време. От миналата година фирмите, ако искат, могат да намалят цената, могат да договарят отстъпки със Здравната каса. В интерес на истината, голяма част от фирмите не го правят", казва Марков.
Обаче малкото фирми, които решили да дадат отстъпка, нямат механизъм, с който да задължат една аптека с договор по Касата да продава свободно на по-високи цени. Оттам и разликата в различните аптеки - потвърди и производителят на съответното лекарство за кръвно.
БФС иска строга регулация в ценообразуването на лекарствата
Необходимо е Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира, заявиха от Българския фармацевтичен съюз
17 юли 2013, 10:16
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!