Висшето образование в България се характеризира с голям брой малки, тясно специализирани държавни висши училища, се посочва в изследване на Световната банка (СБ) на тема "Укрепване на висшето образование в България".
Като възможност за реформа българското правителство би могло да разгледа възможността за сливане на някои висши училища в по-големи институции или да се създадат по-малък брой многопрофилни университети с повече студенти.
Може да бъде създаден многопрофилен технически университет, обединяващ сегашния Техническия университет в София със специализираните по-малки висши училища: по химически технологии и металургия, по горско стопанство, по минно дело и геология, препоръчват специалистите от Световната банка.
За подобно сливане на университети са необходими способни мениджъри, които да използват справедливи и прозрачни критерии. Световната банка посочва за пример Китай и Унгария, където има успешни сливания на малки университети, чрез решителни действия на властите.
Унгарските реформи, започнали през 1996 г., успяли до 2007 г. да консолидират около 100 специализирани висши училища в 30 големи многопрофилни университета.
От Световната банка като вариант за реформа у нас, предлагат увеличаване на бюджетното финансиране за висшето образование до 1 процент от БВП в средносрочен план.
В изследването се предлага на българското правителство да разгледа възможността за промяна в основното финансиране на университетите, като от сегашното финансиране, според броя на записалите се студенти, да се премине към финансиране на завършилите висшите училища.
Освен основното финансиране, правителството може да насърчи и дългосрочни реформи чрез сключване на договори с университетите за по три-четири години за добри постижения.
От Световната банка казват, че наред с увеличаването на публичните средства за висшето образование, трябва да нарастват и собствените приходи на университетите. Това може да стане и чрез бъдещи увеличения на учебните такси, но не е задължително.
На България се препоръчва да бъде осигурен пълен достъп до кредитите за издръжка на всички редовни студенти, а стипендиите да получават само студенти с отлични академични постижения и с нисък доход и то само в подбрани приоритетни области и програми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!