П о голямата част от 185-те милиона пациенти, страдащи от хепатит С, нямат достъп до лечение, предупредиха експерти от Световната здравна организация (СЗО), цитирани от Франс прес.
Специалистите от здравното ведомство призоваха страните-членки на ООН да разширят този достъп и да снижат високите цени на новите способи за лечение на заболяването.
Препоръките на СЗО идват в навечерието на откриването в Лондон на Международния конгрес по проблемите на черния дроб.
Хепатит С е чернодробно заболяване, предизвикано от вируса VHC. В света има 185 милиона души, които са негови хронични преносители. Те са застрашени от цироза и от рак на черния дроб.
Според данни на СЗО около 300 хиляди души умират от подобни хепатитни усложнения.
Вирусът се предава по кръвен път от заразен човек. Хепатит С може да бъде лекуван с антивирусни медикаменти, като при новите лечения се постига 90-процентен успех, но за него не е открита ваксина.
Страните с най-високи нива на хронични инфекции на хепатит С са Египет (10 на сто), Пакистан (4,8 на сто) и Китай (3,2 на сто). Според СЗО главният начин за разпространението на вируса в тези страни е използването на заразени спринцовки. В развитите държави главният фактор е общото ползване от страна на наркоманите на едни и същи спринцовки. В световен мащаб 69 на сто от инжекционните наркомани страдат от хепатит С.