Г лобалният разход за космически програми през 2013 г. е намалял за пръв път от близо 20 години, като увеличените инвестиции сред налагащите се в тази сфера нации не са успели да компенсират съкращенията, предприети от лидери в областта като САЩ, предаде Ройтерс, позовавайки се на доклад на консултантската фирма "Евроконсулт".
Годишният доклад на фирмата показва, че глобалните бюджети за космически програми са намалели до 72,1 милиарда долара от 72,9 милиарда долара през 2012 г. - първото спадане от 1995 г.
САЩ са инвестирали 38,7 милиарда долара за граждански и свързани с отбраната космически проекти - с 8,8 милиарда долара по-малко в сравнение с 2009 г., когато страната разполагаше с най-висок бюджет за тези цели.
От друга страна, Русия е увеличила разходите си за космически проекти средно с 30 процента през последните пет години и е единствената страна след САЩ, харчила над 10 милиарда годишно.
Япония, Китай, Франция, Германия, Италия и Индия са инвестирали над 1 милиард долара годишно.
Очаква се китайската страна, която по този показател заема осмо място, да увеличи значително разходите си през следващото десетилетие.
"Очакваме правителствените разходи за космически програми да се възстановят през втората половина от десетилетието в много страни, които понастоящем изпитват сериозни бюджетни затруднения", се посочва в доклада на "Евроконсулт".
Необходимостта от съкращаване на разходите обаче може да подхрани новаторски технологии, които ще дадат тласък на космическите изследвания и други проекти.
Някои експерти смятат, че в частност програмата "Спейс шатъл" на САЩ е прахосала милиони, ако не и милиарди долари, които е можело да бъдат изразходвани по-практично за други проекти. САЩ прекрати полетите на совалки през 2011 г. и оттогава разчита на Русия за превоза на астронавти до Международната космическа станция и обратно, припомня агенцията.
Докладът посочва също, че се увеличава броят на страните, проявяващи сериозен интерес към космическите изследвания.
Петдесет и осем страни са инвестирали минимум 10 милиона долара за космически цели и технологии през 2013 г. в сравнение с 53 през 2011 г. и 37 през 2003 г. Други 22 страни имат планове да инвестират средства за космически проекти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!