Кожен мокасин на 5500 години откриха археолози в Армения. Това го прави най-старата обувка в света, известна досега.
Мокасинът е направен само от едно парче кожа, пристегнато с кожена връв на пръстите и на петата, така че да прилепне по крака.
Той е бил напълнен със суха трева, но учените не могат да кажат дали това е, за да се запази формата му, или за да топли повече.
Интересно е, че при изваждането й от пещарата обувката е била мека, но кожата е започнала да се втърдява заради контакта с въздуха.
Учените са впечатлени и от факта, че от нея не се носи никаква миризма.
Ръководителят на експедицията, д-р Рон Пинхаси от "Корк колидж" в Ирландия, твърди, че мокасинът отговаря на №37 по европейската система, но не може да се каже с категоричност дали го е носил мъж или жена, защото тогава хората са били по-дребни от днес.
Въздухът в пещерата бил хладен и сух, тя е проветрива и условията в нея са били идеални за съхраняването на предметите, намерени вътре.
Освен това подът бил покрит с дебел слой кози тор, който буквално е запечатал находките. Сред тях има съдове, много от които все още съдържат жито, ечемик и кайсии.
Първоначално археолозите смятали, че предметите са на около 600-700 години, но изследванията показали истинската им възраст.
Пинхаси нарича откритието "голям късмет".
"Обикновено намираме счупени гърнета, но те не ни дават информация за всекидневните дейности на прахората. Какво са яли, какво са правели, какво са носели.
Сегашните находки ни дават шанс да надникнем в тогавашното общество", казва той за АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!