Узбекистан затвори границата си и спря да приема бежанци от Южен Киргизстан. Вече няма къде да ги настаняваме, заявил вицепремиерът Абдула Арипов, цитиран от местни медии.
Според него страната трябва да бъде подпомогната от международните организации заради притока на бегълци.
Узбекистанските власти вече са регистрирали 45 хил. бежанци, без да се броят децата, за които няма точни данни, информира ИТАР-ТАСС. Те са настанени в лагери и получават храна и медицинска помощ.
Според здравното министерство в Ташкент ранените и болните сред тях са 735 души, 134 от които са с огнестрелни рани. Министърът Адхам Икрамов съобщи, че 77 бежанки са изпратени в родилни домове, а седем от тях вече са родили.
Според Международния комитет на Червения кръст
около 80 хил. бежанци са минали границата на Киргизстан с Узбекистан
Специалният пратеник на генералния секретар на ООН в Централна Азия Мирослав Йенча предупреди, че броят им може да надхвърли 100 хил. души.
Два китайски чартърни самолета евакуираха тази сутрин от Киргизстан 195 граждани на Китай. За спешно връщане в родината са настояли близо 600 от общо 1000 китайци, заварени от размириците в Южен Киргизстан. Останалите ще бъдат превозени до края на деня.
Посланикът на Великобритания в Казахстан Дейвид Моран е в столицата на Киргизстан Бишкек, за да помогне за евакуацията от Ош и Джалалабад на поданиците на Обединеното кралство.
Пакистан реши да евакуира всичките си граждани от Южен Киргизстан, след като пакистански студент бе убит в сблъсъците. Властите изпратиха самолети, които да приберат хората.
Към днешна дата от района на Ош и Джалалабад са изведени 1103 чужденци, сред тях 300 граждани на Туркменистан, 200 китайци, 198 индийци, 151 турци, 134 пакистанци, 92-ма граждани на ЕС, 27 афганистанци и един японец, съобщи киргизстанското външно министерство.
На заседание вчера
Съветът по външните отношения на Европейския съюз реши да отпусне спешна хуманитарна помощ на населението в Киргизстан
Съветът за сигурност на ООН осъди насилието в централноазиатската република и прикани за спокойствие и за завръщане към принципите на правовата държава, както и към мирно разрешаване на различията.
На заседанието му политическият директор на ООН Лин Пескоу е призовал за спешното създаване на хуманитарен коридор по въздух или суша за доставянето на храни и вода главно за населението в южния киргизстански град Ош.
В района продължава да пристига помощ от различни страни. От Германия беше изпратен контейнер с медицинско оборудване на стойност 100 хил. долара, купено с дарения на германски обществени организации.
Снощи пристигна и самолет с палатки и одеяла, изпратени от пакистанското правителство. Днес се очакват два самолета от Китай, натоварени с общо 22 т лекарства и хранителни продукти.
Броят на жертвите от безредиците в Киргизстан вече достигна 170
съобщи здравното министерство в Бишкек. По последни данни 1762-ма пострадали са потърсили медицинска помощ по време на конфликта, 826 от тях са изпратени в болници.
Масовите безредици в регионите около градовете Ош и Джалалабад започнаха на 10 юни.
Според губернатора на Джалалабадска област Бектур Асанов обстановката в района тази нощ е била спокойна, въпреки че "някои сили" направили опити да провокират ескалация на насилието.
Сравнително спокойна е била нощта и в Ош, където според местни жители обстановката е напрегната само в две-три предградия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!