Рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (StandardAndPoors.com) намали прогнозата си за Гърция на негативна, заявявайки, че затъналата в дългове страна може да има нужда от още помощ от международните си кредитори, предаде Ройтерс.
В съобщението на агенцията се казва, че поради забавяне в прилагането на мерките за бюджетна консолидация и влошаващата се икономика страната вероятно ще има нужда от допълнително финансиране за 2012 г. от програмата на ЕС и МВФ.
Понижаваме прогнозата си на негативна, възможно е тя да бъде понижена и още, ако Гърция не успее да изпълни условията за получаването на следващия транш от програмата на ЕС и МВФ, подчертават от "Стандард енд Пуърс".
Агенцията прогнозира, че през 2012-2013 г. БВП на Гърция ще намалее с 10-11%, докато програмата за отпускане на финансовата помощ от ЕС и МВФ предвижда съкращаване от 4-5%.
"Стандард енд Пуърс" потвърди рейтинга на Гърция на ССС.
Европейската комисия обяви вчера, че не възнамерява да иска от Атина да намали дълга си до 120% от брутния вътрешен продукт (БВП) преди 2020 година, отбелязвайки, че тази цел, договорена като част от втория план за подпомагане на Атина, е "амбициозна".
Да се сведе дългът до 120 на сто от БВП през 2020 година е "амбициозна цел и ние се придържаме към нея", заяви говорителят на Еврокомисията Оливие Бейли, цитиран от Франс прес, в отговор на въпрос за натиск на Международния валутен фонд (МВФ) върху Атина да намали дефицита си до 100% от БВП през 2020 г.
Според статия във в. "Уолстрийт джърнъл" МВФ, който е един от основните кредитори на Гърция, оказвал натиск върху страните от еврозоната да приемат загуби по гръцките облигации, които държат в момента, а Атина да сведе публичния си дълг си до близо 100% от БВП.
Досега единствено частният сектор (банки, застрахователи и др.) прие да понесе значителни загуби по гръцките дългови книжа, припомня Франс прес.
През март еврозоната обяви втора програма за подпомагане на Гърция на стойност 130 млрд. евро, включваща отписване на значителна част от гръцкия дълг, държан от частния сектор.
Благодарение на тази програма дългът на страната би трябвало да се свие до 120% от БВП до 2020 г. в сравнение със сегашното му равнище от 160% от БВП.Само че програмата, която страда от месеците на политическа инерция в Гърция, вече "излезе от релсите", посочват редица високопоставени европейски служители. В резултат финансовите потребности на Гърция се увеличиха, отбелязва АФП.
Още финансови и икономически новини на PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!