Британските служители са най-депресираните в Европа, показва изследване на Европейската асоциация по депресиите.
Малко над една четвърт (26%) от жителите на Острова са получили диагноза депресия от личния си лекар спрямо 12 на сто от италианците.
Британските служители си вземат и най-много болнични заради заболяването, средно 41 дни спрямо средно 36 дни в Европа.
Изследването на Европейската асоциация по депресиите показва още, че 10% от работещите хора в Европа са си вземали отпуск заради влошено психологическо състояние, което се равнява на 21 хил. изгубени работни дни.
През 2010 г. беше изчислено, че депресиите струват на ЕС 73 млрд. паунда.
Въпреки сериозността на проблема близо една трета от мениджърите заявили, че не са получили официална помощ или ресурси, за да се справят със служители, които имат депресия.
А 43% призовават за по-добро законодателство и политика за защита на служителите.
Една четвърт от служителите с депресия заявили, че не са информирали работодателите си за това, защото се опасяват, че ще загубят работното си място.
За целите на изследването, наречено Одит на влиянието на депресията на работното място в Европа (IDEA), били анкетирани над 7000 души в Европа.
Депресията е най-големият проблем с психическото здраве на работещите хора, засягащ една пета от хората в определен етап от живота им.
Но изследването показало, че все още няма сериозни познания за обичайните симптоми.
88% определяли като знак лошото настроение и тъгата, една трета заявили, че честото забравяне може да означава депресия, а близо половината посочили, че заболяването се отразява на концентрацията им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!