Френският премиер Франсоа Фийон призова противниците на правителствената политика за репатриране на роми в Румъния и България да мерят своите критики, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че изказването на Фийон е било насочено срещу Доминик дьо Вилпен, въпреки че френският министър-председател не спомена по име своя предшественик, който е отявлен противник на президента Никола Саркози.
Депортиранията на роми в родните им страни - Румъния и България, "бяха направени при пълно спазване на европейското право и са резултат от една решителна и справедлива политика", увери премиерът на годишната конференция на френските посланици.
Фийон подчерта, че "Франция е достатъчно отворена и щедра, за да може да прояви твърдост към тези, които не спазват нейните закони".
Затова призовавам всички към сдържаност, призовавам всички
да не сравняват това, което не може да се сравнява,
отбеляза той.
Настървен критик на Никола Саркози, Доминик дьо Вилпен каза, че политиката към ромите е срамно петно върху френския национален флаг.
"Знамето на Франция не е транспарант, върху който се пишат лозунги. И да бъде уважавана Франция, това означава да бъде уважаван и президентът на Републиката, избран от французите", заяви Фийон в коментар на думите на Дьо Вилпен.
Близо 2/3 от французите подкрепят експулсирането от страната
на роми в Румъния и България, показва проучване на общественото мнение, направено от института "Ъпиниън уей" за вестник "Фигаро".
Според анкетата 69% от французите одобряват разрушаването на незаконните ромски лагери в страната. 65% подкрепят експулсирането на роми към Румъния (в самия текст не е спомената България).
"Фигаро" пише, че тези резултати дават повод за задоволство на президента Саркози.
Главният извод от анкетата обаче е, коментира вестникът, че "от дълго време ченге номер едно (във Франция), Саркози остава най-добрият (според французите) в борбата с несигурността."
Държавният глава, който трупа разочарования от проучванията на общественото мнение, запазва преднината си от "няколко дължини" пред левицата в областта на сигурността.
28% от анкетираните смятат, че Саркози е човекът, който може да се справи най-добре с този проблем. На второ място изненадващо е Марин Льо Пен - дъщерята на лидера на крайнодесния Национален фронт Жан-Мари Льо Пен.
Следват потенциалните кандидати на основната опозиционна сила - социалистите, Доминик Строс-Кан и Мартин Обри.
Французите обаче като цяло смятат, че
политиците стават все по-безпомощни в борбата с несигурността
32% от анкетираните мислят, че десницата може да се справи по-добре в тази област, а едва 14% споделят това мнение за левицата. Мнозинството - 53%, обаче смятат, че нито едните, нито другите са способни да победят несигурността.
По партийни пристрастия, 97% от симпатизантите на крайнодесния Национален фронт подкрепят политиката на правителството към ромите, както и 92% от привържениците на управляващата дясна партия Съюз за народно движение, както и 74% от хората, подкрепящи центриста Франсоа Байру.
40% от симпатизантите на Френската социалистическа партия и на Зелените не са против разрушаването на незаконните ромски лагери.
Въпросът за експулсирането на ромите, полемиката по който достигна чак до Ватикана, обаче разделя десницата и левицата повече от когато и да било, коментира "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!