Европейската комисия (ЕК) прекрати наказателна процедура срещу България в областта на пощенските услуги, съобщи Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Процедурата е открита на 25 юни 2009 г. заради установена несъвместимост на Закона за пощенските услуги с европейското законодателство по отношение на разрешителните процедури за извършване на нерезервирани услуги, които попадат в обхвата на универсалната пощенска услуга.
Причината за прекратяването е, че според ЕК министерството е предприело необходимите действия за хармонизиране на националното законодателството в областта на пощенските услуги с изискванията на общностното законодателство.
С оглед постигане на пълно съответствие е изготвен Закон за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, който е приет от 41-то Народно събрание и е в сила от 3 ноември 2009 г.
Така са премахнати законовите бариери за навлизане на нови участници на пазара, желаещи да извършват услуги от обхвата на универсалната пощенска услуга, казват от министерството.
Създадени са и необходимите условия за развитието на пощенските услуги на базата пазарните принципи на търсенето и предлагането.
Междувременно
комисарят по икономическите и валутни
въпроси Оли Рен предупреди, че страните
от ЕС, чийто бюджетен дефицит надхвърля
3-процентния праг, са
застрашени от
замразяване на плащания и отнемане на
пари
от кохезионните фондове, фонда за рибарство и субсидиите за селските стопани.
Ако не последват достатъчни мерки за намаляване на дефицита, замразените пари ще бъдат загубени завинаги, каза Оли Рен. Той подчерта, че фермерите няма да бъдат лишавани от земеделските субсидии, а правителствата ще трябва им ги изплащат в пълен обем за своя сметка.
Предоставените от българските власти данни през април 2010 г. в рамките на процедурата за прекомерен бюджетен дефицит сочат, че този дефицит е достигнал 3,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2009 г.
ЕК обяви още, че страните от Еврозоната, които допускат дисбаланси в бюджета си, ще трябва да внасят специален депозит като гаранция, че ще предприемат корективни действия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!