127

И сторията изобилства от примери за жестоки диктатори, които са отговорни за смъртта на милиони хора. Един от тях несъмнено е Йосиф Сталин.

Ръководил СССР в периода 1922 – 1953 г., той често е сравняван с Адолф Хитлер. Някои го определят като истински садист, на когото му доставяло неподправено удоволствие да измъчва и унижава своите противници.

Други пък смятат, че Сталин всъщност не е нищо повече от продукт на своето време. Историците все пак са единодушни по един въпрос – бруталното му управление е белязано от шокиращи жестокости, отнели живота на много хора.

ГУЛАГ

Първият лагер на ГУЛАГ (Главно управление на наказателните лагери) е създаден от предшественика на Сталин – Владимир Ленин, през 1919 г. Само две години по-късно техният брой нараснал до 84, а основната им цел била да бъдат „превъзпитани“ хората, изпратени там. Обикновено това били благородници, свещеници или търговци, определени като „буржоазия“.

По време на управлението на Сталин, мрежата от лагери се разширява значително. В неговите очи тя е не само начин за справяне с противниците на режима, но и средство за ускоряване на индустриализацията чрез принудителен труд. Историците отбелязват, че в един момент броят на лагерите достигнал 500.

Колко хора са преминали през ГУЛАГ? Колко от тях са загинали? Да се дадат категорични отговори на тези въпроси е невъзможна задача. Според архивите на СССР, разсекретени през 90-те години на миналия век, близо 2,4 млн. души са преминали през лагерите в периода 1929 – 1953 г. Според някои изследвания, приблизително една пета от тях намерили смъртта си там.

Много експерти обаче смятат, че реалният брой на затворниците е много по-голям. Политикът и писател Иван Солоневич отбелязва следното в книгата си „Русия в концлагер“: „Не мисля, че общото число на всички затворници е било по-малко от пет милиона души“.

Американският историк Робърт Конкуест на свой ред смята, че в края на 1939 г. броят им нараснал до 9 млн. Носителят на Нобелова награда за литература Александър Солженицин, който прекарал няколко години в лагери, посочва, че всъщност става въпрос за няколко десетки милиона репресирани. „Истинската цел на ГУЛАГ не е била да убива хора. Системата е трябвало да възпитава обществото и да оказва социален контрол“, отбелязва историкът Матю Пейн.

Гладоморът в Украйна

През 1928 г. съветските власти обявили първия си петилетен план за индустриализация на страната. Този процес бил съпътстван от т. нар. масова колективизация – въвеждане на колективна форма на собственост в селското стопанство. Имуществото на много от по-заможните селяни (наричани кулаци) било насилствено отнето, а самите те – изпращани в лагери, тъй като били считани за врагове на режима.

Всичко това имало катастрофален ефект върху производителността в земеделието. На фона на влошаващата се обстановка, властите решили да увеличат квотите за доставки на храни от Украйна с цели 44 процента. Те също така забранили да се оказва каквато и да е помощ на населените места, преди да изпълнят задължителните си доставки към държавата.

Това довело до избухването на масов глад в периода 1932 – 1933 г., останал в историята с името Гладомор. Според различни изследвания, броят на загиналите е между 1,5 и 10 млн. души (някои историци смятат, че жертвите всъщност са повече – над 14 млн. души). Освен в Украйна Гладоморът отнел живота на много хора и в Казахстан.

Сталин използвал недостига на храна стратегически, като целта му била някои райони да са по-тежко засегнати от други. Той използвал глада като метод за справяне с някои от противниците на управлението му. Споровете дали Гладоморът трябва да бъде определян като геноцид или не продължават и до днес.

Ето какво пише световноизвестният историк от Станфордския университет Норман Наймарк в книгата си „Геноцидите на Сталин“: „По редица причини Холокостът трябва да се счита за най-страшния случай на геноцид в съвременната история. Въпреки това приликите между Сталин и Хитлер, между нацизма и сталинизма са очевидни. И двамата са диктатори, избили много хора в Европа. И двамата били готови да пожертват живота на мнозина в името на една утопична представа за бъдещето. И двамата на практика съсипали своите страни“.

Голямата чистка

През втората половина на 30-те години на миналия век Сталин започнал кампания на политически репресии и гонения, за да укрепи своята власт.

Жертви на чистките станали политици, военни, хора на изкуството, писатели, учени, както и обикновени граждани, обвинени, че са противници на режима. Техните признания често били изтръгвани от представители на НКВД (Народен комисариат на вътрешните работи – основният правоприлагащ орган в СССР, занимаващ се с поддържането на обществения ред) след жестоки изтезания, а наказанията почти винаги били изпращане в лагер или екзекуция.

Според повечето изследвания, в периода 1937 – 1938 г. били арестувани около 1,5 млн. души. Около половината от тях били екзекутирани. В желанието си да отстрани своите политически опоненти, Сталин наредил да бъдат убити 81 от най-висшите членове на Комунистическата партия. Жертва на гоненията станал дори и началникът на НКВД Николай Ежов, екзекутиран през 1940 г. по обвинения в сътрудничество с чуждестранни разузнавателни служби и терористична дейност.

Известна още и като Заповед „Нито крачка назад“, тя била издадена през 1942 г. от Сталин в качеството му на народен комисар по отбраната на СССР. С този указ били създадени специални наказателни батальони, съставени от военни и цивилни лица, които с поведението си „всявали паника“ и проявявали „психическа неустойчивост“. Те трябвало да бъдат изпращани в най-тежките сражения, „за да им се даде възможност да изкупят с кръв престъпленията си срещу родината.“

Освен това по нареждане на Сталин били създадени и отряди, които били нагърбени със задачата да разстрелват всички войници, които отстъпвали по време на битки. Няма точни данни колко души са загинали в резултат на изпълнението на Заповед №227. Историците на свой ред обръщат внимание на факта, че тя била издадена в разгара на германската военна офанзива в Русия, когато се водели едни от най-ожесточените сражения в хода на Втората световна война.

Военни престъпления

Ролята, която СССР изиграл за победата на Съюзниците над нацистка Германия, няма как да бъде оспорена. В същото време, обаче, няма как да се отрекат и престъпленията, извършени от Червената армия. Пример в това отношение е огромният брой жени, които били изнасилени, осакатени или убити – не само в Германия (по различни оценки, въпросните случаи в страната са над 2 милиона), но и в други държави, през териториите на които преминали съветските войници.

Според някои свидетелства, Сталин коментирал достигналите до него съобщения за извършените масови изнасилвания по следния начин: „Нима е толкова лошо да се позабавляват с жени – особено след ужасите, които са преживели?“

Вижте още:

Нощните вещици – жените, които ужасявали нацистите

Последната битка на Хитлер

Раздорът между Сталин и Тито. И ролята на Георги Димитров

Как Сталин не повярвал, че Германия ще нападне СССР

Забравени от историята – жестоките диктатори, за които вероятно не сте и чували

Коментари 127
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

127 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Събуждате се уморени с болки в цялото тяло?

Любопитно Преди 4 минути

Неправилната позиция на сън води до проблеми с гърба

<p>Нова арт инсталация на мястото на бившия Мавзолей в София (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

На мястото на бившия Мавзолей в София: Пейки с формата на букви

България Преди 27 минути

Идеята на художника Красимир Терзиев - автор на проекта, е да се развие място, на което човек може мислено да се освободи от инерцията на ежедневието

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

България Преди 1 час

Процесът е по жалба на Ваня Григорова, която остана втора на вота за кмет на София през 2023 г.

Скандал беляза последното редовно заседание на 49-ото НС

Скандал беляза последното редовно заседание на 49-ото НС

България Преди 1 час

И днес в кулоарите водеща тема бе отстраняването на Росен Желязков от председателския пост

ЦИК заличи регистрацията на партия "Атака" за предстоящия вот

ЦИК заличи регистрацията на партия "Атака" за предстоящия вот

България Преди 2 часа

При извършена проверка са установени 2397 коректни записи в списъка на партията, което е по-малко от изискването за 2500 избиратели

булевард Патриарх Евтимий

Бус лента и велоалея по „Патриарха“, паркирането се запазва навсякъде

България Преди 2 часа

Обмисля се и идеята за "червена зона" в центъра

<p>СДВР:&nbsp;Движението в центъра на София в събота може да бъде спирано</p>

СДВР със строги мерки заради мача "Левски" - ЦСКА

България Преди 2 часа

Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали, така и в центъра на града каза на гл. инспектор Иван Георгиев

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 2 часа

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Снимката е илюстративна

Вижте каква е линията на бедност в България през 2023 година

България Преди 2 часа

Под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

България Преди 3 часа

Проектът ПП-ДБ приключи, каза председателят на ДПС

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 3 часа

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

Дженсън Хуанг още е милиардер

Щеше да бъде 16-ият най-богат човек в САЩ, а живее без ток в гората

Любопитно Преди 3 часа

А компанията му днес е на стойност около 1,19 трилиона долара

Земетресение в района на Благоевград

Земетресение в района на Благоевград

България Преди 3 часа

Трусът е бил на дълбочина 12 км и е регистриран в 6:41 часа

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 4 часа

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Технологии Преди 4 часа

Той се очаква на пазара това лято

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 4 часа

Превозното средство било паркирано пред жилищен блок