Гордън Браун не искал Меграхи да умре в затвора
Британският премиер Гордън Браун   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Представител на правителството в Лондон обяснил на либийските власти, че британският премиер Гордън Браун не иска осъденият за атентата над Локърби либиец Абдел Басет ал Меграхи да умре в затвора, разкриват публикувани документи, цитирани от Франс прес и ДПА.

През февруари тогавашният държавен секретар на външните работи Бил Рамъл е съобщил тази информация на либийските власти при посещение в Триполи, заяви либийският министър за Европа Абдулати Алобиди.

Разговорът е споменат в документи, които бяха направени публично достояние в опит да се изясни спора около освобождаването на Абдел Басет ал Меграхи и след обвинения на в. "Сънди таймс", че освобождаването било извършено в замяна на изгоден петролен договор.

Протокол на разговор между Алобиди и шотландския министър на правосъдието Кени Макаскил от 10 август сочи, че британското правителство не е искало Меграхи да умре в затвора.

Меграхи бе диагностициран с рак в последна фаза. През 2001 г. той бе осъден на доживотен затвор за взривяването на пътнически самолет на ПанАм над шотландското село Локърби, при което загинаха 270 души.

"Алобиди заявил на Рамъл, че смъртта на Меграхи в шотландски затвор би имала пагубни последици върху отношенията между Либия и Великобритания", се казва в бележките, публикувани от шотландското правителство.

"Рамъл му е съобщил, че нито премиерът (Гордън Браун), нито външният министър (Дейвид Милибанд) желаят Меграхи да умре в затвора, но че решението за негово прехвърляне зависи от шотландското правителство", се казва още в публикуваните документи.

На 20 август Шотландия освободи Меграхи по медицински съображения, с което си навлече гнева на близките на жертвите от атентата, повечето от които са американци, както и на Белия дом.

Други публикувани от британското правителство документи разкриват, че Лондон се е съгласил да включи Меграхи в споразумение с Триполи за прехвърляне на затворници, за да не си развали отношенията с Либия.

Не смятам, че е необходимо или разумно да се вреди на широките ни и ползотворни отношения с Либия, пише в писмо на британския министър на правосъдието Джак Стро от 11 февруари 2008 г. до шотландския премиер Алекс Салмънд.

Стро не говори за петрол или дори за търговски отношения, но споменава "националните интереси" на Великобритания.

"Развиването на добри отношения с Либия и помагането й да се върне в международната общност е ползотворно за Великобритания. След като в миналото е подкрепяла терористични атентати, страната вече е важен партньор в борбата срещу тероризма", изтъква Стро в писмото.

Първоначално Стро подкрепял изключването на Меграхи от споразумението за прехвърляне на затворници, но променил мнението си заради "висшите интереси на Великобритания", се казва в негово писмо от декември 2007 г.

Публикуването на тези документи идва след разкрития във в. "Сънди таймс" в неделя.

Вестникът цитира две от писмата, отразяващи промяната на позицията на Джак Стро.

"Сънди таймс" твърди, че тази промяна се дължи на петролен договор между британската компания "Бритиш петролиъм" и Либия с възможен размер до 15 млрд. лири.

Британското правителство категорично отхвърли това твърдение.

Да се прозявам със затворена уста-това е едно от малкото неща, които научих в университета.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Симеон Сакскобургготски награди Лили Иванова с орден “Дамски кръст”

Симеон Сакскобургготски награди Лили Иванова с орден “Дамски кръст”

Любопитно Преди 2 часа

Това написа Лили Иванова в профила си във Фейсбук

ЕК вкара Русия в списъка на високорисковите страни

ЕК вкара Русия в списъка на високорисковите страни

Свят Преди 2 часа

Русия отговаря на критериите, за да бъде определена за високорискова трета държава

Касапинът от Вършец с присъда от 15 години затвор

Касапинът от Вършец с присъда от 15 години затвор

България Преди 3 часа

Спрямо тримата пострадали били предприети незабавни животоспасяващи действия

Огромен скандал с фалшиви тестове за COVID-19 в Хърватия

Огромен скандал с фалшиви тестове за COVID-19 в Хърватия

Свят Преди 3 часа

Тестовете имитирали оригиналните продукти

От "Възраждане" не успяха да изпишат "референдум" в НС

От "Възраждане" не успяха да изпишат "референдум" в НС

България Преди 4 часа

На червен фон, с големи бели букви беше изписано: "Реферерендум за лева! Не на еврото!"

Влак прегази 16-годишно момче във Враца

Влак прегази 16-годишно момче във Враца

България Преди 4 часа

Децата от гимназията често преминават през железопътната линията

Двама финалисти казват сбогом на Арената на “Игри на волята”

Двама финалисти казват сбогом на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Елиминационна битка и сблъсък за имунитет очакват финалистите на екстремното предаване тази вечер

Министерство на правосъдието стартира Регистъра на арбитражите

Министерство на правосъдието стартира Регистъра на арбитражите

България Преди 5 часа

С промените в Закона за арбитражите за пръв път в България се въвежда регистър на арбитражите

Снимки показват американски военни кораби в Карибите близо до Венецуела

Снимки показват американски военни кораби в Карибите близо до Венецуела

Свят Преди 5 часа

Разполагането идва на фона на ескалация на напрежението между Вашингтон и Каракас

Националното следствие въвежда нова методика за тежки катастрофи

Националното следствие въвежда нова методика за тежки катастрофи

България Преди 5 часа

Документът ще служи като наръчник за младите разследващи и полицаи при първоначалния оглед на местопроизшествиет

<p>Студент изчезна край замъка на Дракула в Румъния</p>

Британски студент изчезна близо до замъка на Дракула в Румъния

Свят Преди 5 часа

18-годишният Джордж Смит последно е съобщил за хипотермия и изтощение, докато се движел сам в планината Бучеги

Уиткоф при Путин: Какво (не)постигна пратеникът на Тръмп

Уиткоф при Путин: Какво (не)постигна пратеникът на Тръмп

Свят Преди 5 часа

В продължение на пет часа руският президент Путин и американският пратеник Уиткоф обсъждаха преработения проект за край на войната в Украйна

Русия с прогноза за упадъка на Европа

Русия с прогноза за упадъка на Европа

Свят Преди 5 часа

Песков: Това само ще ускори процеса, който тече от последните години

<p>&quot;Белгия не е безопасно място&nbsp;за политически фигури&quot;</p>

Ева Кайли към Могерини: Белгия не е безопасно място за политически фигури

Свят Преди 6 часа

Това, което прокурорите представяха като незаконно чуждестранно влияние, било по думите ѝ "обичайна парламентарна дипломация"

След катастрофата, 18 години затвор за Димитър Любенов

След катастрофата, 18 години затвор за Димитър Любенов

България Преди 6 часа

Петорният състав отне шофьорската му книжка до живот