Сръбското правителство прие решение да предложи на Общото събрание на ООН резолюция, която Сърбия е съгласувала с всичките 27 страни на Европейския съюз.
В разпространеното за медиите правителствено съобщение се казва, че със съгласувания текст се затваря процесът пред Международния съд в Хага и се отправя призив за диалог между Белград и Прищина.
Кабинетът в Белград изтъква също стремежа си към търсенето на взаимноприемливо решение за Косово по пътя на преговорите, което да бъде потвърдено и от Съвета за сигурност на ООН.
С предложението за резолюция по никакъв начин не се признава независимостта на Косово, цитира телевизия Б 92 съобщението на сръбското правителство.
От своя страна
сръбският
президент Борис Тадич посочи,
че общата резолюция на Сърбия и ЕС е резултат на съвместния труд и консенсуса между различните становища на страните, които са признали Косово и на онези, които не са сторили това.
Според държавния глава съгласуваната резолюция по мирен и дипломатичен начин защитава националните интереси на Сърбия.
По думите му постигнатият резултат е следствие на компромиса, че след становището на Международния съд в Хага е открита формула за диалог за бъдещи решения, основаваща се на Хартата на ООН и "която не съдържа признаване на Косово по какъвто и да е начин".
"До съгласувания текст на резолюцията стигнахме с искреното желание всички въпроси да решаваме в партньорски отношения с ЕС и с всички други важни международни фактори, както и с увереността, че това е единственият начин за истинско постигане на решение", подчерта сръбският президент.
Двайсет и осем европейски
страни - всичките 27 в Европейския съюз и Сърбия, подкрепят сръбската
проекторезолюция за Косово в ООН, заяви
върховният представител на съюза за външната политика и сигурността Катрин Аштън.
Тя изрази задоволство от постигането на съгласувана проекторезолюция между Сърбия и Европейския съюз.
Положихме усилия заедно със Сърбия и днешният резултат отразява нашия общ ангажимент към европейската перспектива на страната.
След гласуването в Общото събрание на ООН на 9 септември диалогът между Белград и Прищина може да започне. Сам по себе си този диалог ще бъде фактор за мир, сигурност и стабилност в региона, добави Аштън.
Министърът на вътрешните
работи на Косово Байрам Реджепи
заяви за агенция ТАНЮГ, че сръбската проекторезолюция ще облекчи диалога по въпросите от общ интерес за Белград и Прищина.
Оставаме на позицията, че този диалог може да бъде воден единствено на равнище на две независими държави, подчерта Реджепи.
"Процесът на диалог сам по себе си би бил фактор за мир, сигурност и стабилност в региона. Този диалог има за цел да развие сътрудничеството, да осъществи напредък по пътя към ЕС и да подобри живота на хората", се казва в проекторезолюцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!