Зимата е студена, а пари няма и няма - тези два фактора карат сръбските роми да търсят местенце, където да презимуват на топло. В гетата бързо се разчува къде се отваря такава възможност - в момента на мода е Швейцария, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг" (NZZ.ch).
Напоследък дискусията около търсещите убежище в Швейцария се концентрира изключително върху бежанците от Северна Африка. Кандидатите за убежище от Сърбия изпаднаха от полезрението на обществеността, но данните за 2011 г. разкриват съвсем друга картина.
Федералната служба за миграцията е регистрирала през последните два месеца на старата година рязко увеличение на молбите от сръбски граждани.
Докато през октомври 2011 г. са постъпили 100 молби, през ноември те са били 280, а през декември 370. Това означава, че през декември кандидатите за убежище от Сърбия са били повече от кандидатите от Тунис.
Преобладаващата част от сръбските мигранти са роми, които в съответствие с швейцарските закони не се водят за преследвани, така че нямат никакъв шанс да останат в Швейцария.
Още през 2010 г., след отпадането на визовия режим за Сърбия и Македония, се стигна до подобен наплив от тези две страни. Швейцарците се опитаха да овладеят положението като намалиха парите за връщане на отхвърлените кандидати от 600 на 100 франка.
След което броят на молбите намаля временно. Федералната служба за миграцията обясни тогавашния спад с ускорената процедура, съкращаването на парите за връщане и пълноценното съдействие на сръбските и македонските власти.
Според в. "Нойе Цюрхер Цайтунг" причините за сегашния пореден наплив трябва да се търсят изключително в лошото икономическо положение на ромите.
Поради икономическата криза те все по-трудно намират случайна работа, включително и на черно, особено през зимните месеци. Затова много от кандидатите за убежище нямат какво да губят.
Те са доволни, когато имат покрив над главата и нещо за ядене. Благодарение на съвременните комуникационни средства бързо се разчува кога и къде се отваря възможност да презимуват сити и на топло.
Положението на ромите в Сърбия е белязано от дискриминация и социална мизерия, пише швейцарският вестник. Повечето роми живеят в бараки без течаща вода и тоалетна. Често те нямат достъп и до образователната система.
През последните години властите в Белград разрушиха няколко ромски гета, за да се отвори място за обещаващи печалба строителни проекти. Затова миналата година правозащитната организация "Амнести Интернешънъл" призова сръбското правителство да приеме закон против принудителното изселване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!