Няма радиоактивност около разрушената кипърска база
Няма радиоактивност около разрушената кипърска база   
Източник: ЕПА/БГНЕС
При изключителни мерки за сигурност хиляди кипърски гърци снощи отново се събраха пред президентския дворец в столицата Никозия, за да изразят гнева си от безотговорното поведение на властите, довело до експлозията на конфискувани боеприпаси във военната база "Евангелос Флоракис" край Лимасол в понеделник.

Това е третата нощ, в която граждани излизат на масова демонстрация - факт, който наблюдателите оценяват като невиждан досега за реалностите на острова.

Кипърците, повечето от които с черни тениски, издигат плакати с лозунги като "Да платят виновните, а не да се крият, защото сълзите ще се превърнат в река и ще ги залеят всички".

Очевидци разказват, че полицаи от силите за борба с безредиците са изстреляли многобройни порции сълзотворен газ пред двореца. В същото време тълпи са нахлули през външна врата в района.

Протестиращите настояват за оставката на президента

Димитрис Христофиас и на неговите министри. Оставката на държавния глава е била поискана и от бившия министър на отбраната Сократис Хасикос.

Заради инцидента министърът на отбраната Костас Папакостас и началникът на Националната гвардия генерал Петрос Цалкидис вече подадоха оставки.

На мястото на Папакостас вчера бе назначен действащият министър на селското стопанство, природните ресурси и околната среда Димитрис Илиадис, който ще ръководи и двете министерства.

Парламентът вчера единодушно одобри закон, с който 11 юли бе обявен за ден в памет на жертвите от експлозията. Той бе предложен от депутат от консервативната опозиционна партия Демократически сбор ДИСИ.

Кипърският президент обеща вчера пълно разследване

във връзка с експлозията. В обръщение към народа той заяви, че неговото правителство споделя "разочарованието, горчивината и дори гнева" на хората и че разследването ще допринесе за възтържествуване на правдата.

Той обеща след като бъде установена отговорността "от най-ниското до най-високото равнище", виновните да бъдат наказани.

Христофиас нареди вчера да започне независимо разследване успоредно с полицейското, за което ще помагат гръцки и френски експерти.

Според него "националисти и дясноекстремистки групи" използват обществената трагедия, за да предизвикват безредици.

Президентът отбеляза, че техните действия по време на протестите във вторник напомнят атаката на президентския дворец през 1974 г. от поддръжниците на идеята за присъединяване към Гърция, която предизвика въоръжената намеса на Турция и разделянето на острова.

Няма основания за тревога за наличието на радиоактивност

в района на военноморската база, се казва в съобщение на кипърския университет по повод на измервания, извършени от негови специалисти в лабораторията по ядрена физика, предаде от Никозия гръцката агенция АНА-МПА.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

България Преди 10 минути

Проверките обхващат широк кръг търговски обекти

Тръмп е уволнил главния прокурор на САЩ Пам Бонди

Тръмп е уволнил главния прокурор на САЩ Пам Бонди

Свят Преди 1 час

Бонди присъства на обръщението на Тръмп към нацията в сряда

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Свят Преди 2 часа

Това е пореден знак за напрежение около мобилизацията

Мост на магистрала се срина в Италия

Мост на магистрала се срина в Италия

Свят Преди 3 часа

В резултат на срутването пътищата, водещи до съседната област Абруцо, бяха прекъснати

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

България Преди 3 часа

Наложена му е и глоба в размер на 15 000 лв.

Бедствено положение в община Ардино

Бедствено положение в община Ардино

България Преди 3 часа

Със заповед на кмета Изет Шабан е въведена забрана за движение и престой на моторни превозни средства

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

България Преди 4 часа

Красимир Митов: Искаме да се овладее спекулата с цената на горивата и на електроенергия

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

България Преди 4 часа

Снежната покривка встрани от пътя е около 20–30 сантиметра

Русия печели милиарди от войната в Иран

Русия печели милиарди от войната в Иран

Свят Преди 4 часа

А само седмица преди войната в Иран, Русия е обмисляла възможността да понижи прогнозата за икономическия си растеж

<p>Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот</p>

Андрей Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот

България Преди 4 часа

Служебният премиер допълни, че е дал разпореждане всеки сигнал да се разглежда внимателно

Снимката е илюстративна

Тийнейджърка, изчезнала преди повече от 30 години, бе открита по чудо жива

Свят Преди 4 часа

Невероятен обрат след 32 години: Кристина Мари Плант, която изчезна безследно на 13-годишна възраст в Аризона, е открита жива. Технологичен напредък помогна на разследващите да разплетат мистерията от 1994 г., но подробностите остават тайна.

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Свят Преди 4 часа

Разкритията за тайния фетиш на Брайън Ноем популяризираха интернет тенденция, при която (често хетеросексуални) мъже временно се преобразяват в хиперженствени версии на Барби за забавление, ролеви игри или фетиш съдържание

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Свят Преди 4 часа

Хасан е била задържана в рамките на разследване, свързано с публикация в социалната мрежа X

Пламена за ”Капките” и пътя от училищната сцена до големите концерти

Пламена за ”Капките” и пътя от училищната сцена до големите концерти

Любопитно Преди 5 часа

Пламена за сцените по света, първите стъпки в музиката и откровената битка с анорексията и самокритиката

Макрон: Военна операция в Ормузкия проток е нереална

Макрон: Военна операция в Ормузкия проток е нереална

България Преди 5 часа

В рамките на няколко дни се очаква решение по казуса - дали децата да останат при приемни родители