Под заглавие "Да ви обясня как румънците от експлоатирани стават експлоататори" италианският електронен всекидневник "Варезе нюз" разкрива подробности от черния трудов пазар, който се шири в ЕС.
В Румъния средната месечна заплата е под 200 евро и хората с основание емигрират, което е нормално.
Ненормалното
започва от момента на потегляне
към предполагаемото райско кътче, където заплатите са по 1000-1500 евро месечно за най-обикновени дейности като строители, земеделски работници, домашни помощници и прочие.
Такава
работа,
според някои медии, италианците отказвали
да работят
и били необходими работници от чужбина. Това е абсолютно невярно, защото в Италия много хора, останали без доход, са готови да извършват посочените дейности, за да могат да преживеят.
Онова, което италианците не търпят са условията на труд, при които са поставени пристигащите от чужбина нещастници, пише "Варезе нюз".
Всеки румънец,
който се завръща в родината си, ако
въобще се върне,
разказва за суперзаплати,
но гордостта не му позволява да разкаже
при какви условия е бил поставен
в нашата цивилизована Европа.
Често пъти завърналите се приканват свои близки и приятели да ги последват на групово печалбарство и това е новата форма на международна експлоатация. Ние, западните европейци, ги научихме на това.
Системата е
проста.
Правят се редовни трудови договори, но вместо по 8 се работи по 12, а понякога и по 18 часа дневно.
Няма събота, неделя или Великден. Работникът се разписва за 1700 евро месечно, но получава 1000-1200, а разликата прибира работодателят.
На десет души наети румънци това прави между 5000 и 7000 евро месечно необлагаем доход за работодателя.
Някои от експлоатираните бързо усвояват системата и
на свой ред започват да примамват и експлоатират сънародниците си.
Това обяснява и непрекъснато растящия брой на регистрирани фирми на румънци в Италия.
Разбира се, не всички фирми се занимават с подобна дейност. Ясно е обаче, че проблемът идва от нашата "прекрасна" Европа, която присъедини страни като Румъния и България, само защото се нуждае от евтина работна ръка, за да се противопостави на ориенталските трудови пазари на Индия, Китай и Виетнам, завършва "Варезе нюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!