Председателят на групата финансовите министри на страните от еврозоната Жан-Клод Юнкер заяви пред комисия на Европейския парламент, че получавал смъртни заплахи от гърци, предаде Франс прес.
В Гърция са силно непопулярни мерките за оздравяване на икономиката, наложени в замяна на отпускането на кредити за преодоляване на дълговата криза.
Получавам много писма от гърци, включително със смъртни заплахи,
каза Юнкер.
Колкото повече са приватизациите, толкова по-малко лишения ще бъдат налагани на гърците с най-малки доходи, продължи люксембургският министър на финансите.
Няма да постигнем добри резултати, ако гръцките политически сили не изградят съгласие помежду си, добави той.
Гърция е затънала в тежка дългова криза и не може да получи рефинансиране от финансовите пазари, които искат непосилно високи лихви.
Миналата година ЕС и Международният валутен фонд й обещаха кредит от 110 млрд. евро за три години, но при условие че въведе драконовски икономически мерки, за да оздрави държавните финанси, напомня АФП.
Вероятно Гърция ще поиска ново външно финансиране, но ще трябва да засили контрола над разходите и да направи значителни бюджетни съкращения.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу каза, че преговорите на Атина с международните кредитори за нов спасителен пакет не са приключили и
следващите дни и седмици ще са критични за бъдещето на Гърция,
предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
"Нашите решения и позицията ни за срещата на върха на ЕС ще определят бъдещето на нашата страна. Преговорите с нашите партньори не са приключили. Следващите дни и седмици ще са критични", заяви премиерът на заседание на правителството.
Папандреу ще обмисли дали да свика референдум за мерките за финансово оздравяване, които Гърция ще трябва да въведе, за да продължи да взима кредити от международните финансови институции.
Той е поръчал на вътрешния министър да подготви законовата база за свикване на референдум, ако е необходимо. Премиерът каза пред министрите, че е готов да използва институцията на референдума за постигане на възможно най-широко обществено съгласие, както предвижда конституцията.
Папандреу е изправен пред недоволство в собствената си Социалистическа партия за допълнителните мерки за икономически ограничения, които Гърция вероятно ще трябва да предприеме, посочва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!