Американският Сенат прие плана за съкращаване на бюджетните разходи и повишаване на тавана на държавния дълг настраната, чрез което се предотвратява опасността от неплатежоспособност.
Президентът Барак Обама подписа закона, след като гласуването приключи.
"За" гласуваха 74 сенатори, а "против" - 26.
Камарата на представителите вече одобри мерките с 269 гласа "за" и 161 "против".
След подписването му от президента и одобряването от горната камара на парламента документът добива сила на закон, което ще позволи на САЩ
да избегнат техническата неплатежоспособност
Текстът предвижда вдигане на тавана на държавния дълг с между 2,1 и 2,4 трилиона долара на три етапа, за да се даде възможност на САЩ да получават заеми и да изплащат дължимите суми до 2013 г.
През първия етап таванът на дълга ще се вдигне с 400 млрд. долара, през втория - с 500 млрд., по искане на правителството.
Третото повишение на лимита, в размер на 1,2 до 1,5 трилиона долара, ще стане възможно при постигане на допълнителни съкращения на държавните разходи, препоръчани от специално създадена комисия на Конгреса с участието на представители на двете партии.
Планира се бюджетните разходи да бъдат съкратени с над 2 трилиона долара за период от 10 години.
Така САЩ в последната минута избягнаха обявяването на дефолт, което щеше да има непредсказуеми последици за световната икономика.
Гласуването в Сената не беше изненада: от самото начало документът имаше по-големи шансове да бъде приет в горната камара на Конгреса, където демократите запазват своето мнозинство, отколкото в Камарата на представителите, в която доминират републиканците.
За постигането на компромис администрацията на
Обама трябваше да се откаже от своета главно искане -
ликвидиране на данъчните облекчения за най-богатите американци.
Освен това републиканците успяха да постигнат целта си - съкращаване на държавните разходи на обща стойност над 2,5 трилиона долара.
Обама обаче успя да запази обема на разходи за социалната сфера и да отложи за следващия мандат повишаването на тавана на държавния дълг.
Гласуването бе предшествано от оживени дебати - както в Камарата на представителите, така и в Сената.
Същевременно Обама призова Конгреса да вземе мерки за стимулиране на икономиката и за създаване на работни места, предаде Франс прес.
Трябва да направим всичко по силите си, за да постигнем растеж на икономиката и да върнем американците на работа, заяви президентът, след като порица Конгреса, че се е впуснал в окопна война за дефицита и държавните разходи, вместо да се съсредоточи върху безработицата.
"В това трябва да участват всички, както е справедливо. Това е принципът, за който ще се боря през следващите етапи на този процес", подчерта Обама в кратко изявление от Розовата градина на Белия дом.
Президентът заяви, че току-що приетият законопроект за повишаване на тавана на дълга и съкращаване на разходите
е първа стъпка към връщането на САЩ към живот
в рамките на възможностите им и че е необходимо да се направи много повече за възстановяването на най-голямата световна икономика, отбелязва Ройтерс.
Обама даде ясно да се разбере, че очаква дебатите в двупартийната комисия, която ще се създаде съгласно новия закон, да доведат до данъчна реформа, и че за намаляването на дефицита е нужен по-балансиран подход, при който по-богатите плащат по-големи данъци.
През септември, когато Конгресът се връща от ваканция, ще настоявам за незабавни двупартийни мерки, които ще променят нещата, заяви Обама.
Това ще създаде среда, в която компаниите ще могат да наемат работници, хората ще разполагат с повече пари в джоба си и ще могат да харчат, а безработните ще си намерят добра работа.
Трябва да започнем с въвеждането на повече данъчни облекчения за семействата от средната класа, изтъкна той.
През следващите месеци ще продължа да се боря за това, което е от най-голямо значение за американците:
нови работни места, по-високи заплати и бърз икономически растеж,
добави президентът.
Обама изброи списък от мерки, които би искал да бъдат одобрение от Конгреса след ваканцията.
Сред мерките за съживяване на икономиката той спомена, че е необходимо облекчаване на административните процедури за дребния бизнес, че трябва да се разчита на частните компании за възстановяване на инфраструктурата и да се приемат множество търговски споразумения, загърбени от законодателството.
Законът за повишаване тавана на държавния дълг на САЩ и избягване на дефолт мина в Конгреса, но не е достатъчен сам по себе си, за да може САЩ да запазят рейтинга си ААА според агенция "Фич ", предаде АП.
"Фич" заяви, че споразумението е важна първа стъпка, но не е краят на процеса. Рейтинговата агенция иска да види и реален план за съкращаване на бюджетния дефицит.
"Фич" очаква да приключи прегледа си на суверенните рейтинги на САЩ до края на август.
Възможно е рейтингът на дълга на САЩ да бъде понижен тогава
Рейтинговата агенция "Мудис" промени от "стабилна" на "отрицателна" перспективата на оценката на държавния дълг на САЩ, която засега остава максималната ААА, предадоха световните агенции.
"Мудис" отбеляза, че има опасност САЩ да изгубят тази оценка ако се получи "отслабване на бюджетната дисциплина през следващата една година или ако икономическата конюнктура значително се влоши".
Според агенцията гласуваните мерки не са непременно достатъчни за подобряване на състоянието на американските държавни финанси.
"Макар и комбинацията от процес на парламентарна комисия и автоматични мерки дава механизъм за пораждане на бюджетна дисциплина, тази рамка е предмет на несигурност. Опитите за бюджетни правила в миналото не винаги са устоявали на изпитанието на времето", смята агенцията.
"Вероятно
ще са необходими допълнителни мерки,
за да се гарантира, че дългосрочната траектория на бюджета ще остане съвместима с оценка ААА", добавя Мудис и обръща внимание на "големите политически разногласия" при дебатите по този въпрос във Вашингтон.
"На трето място, неотдавнашните корекции към понижаване на равнищата на икономически растеж и твърде слабото равнище на растеж през първото шестмесечие на 2011 г. поставят под въпрос доколко солиден е потенциалът за растеж през следващите една-две години", подчертава още "Мудис".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!