Сингапурците, въпреки високите си икономически постижения и брутен вътрешен продукт в размер на 33 500 долара на човек от населението, не се наслаждават на процъфтяването на страната, а твърде пестеливо изразяват емоциите си.
Това показва проучване на общественото мнение, извършено от Галъп в повече от 150 страни в периода 2009-2011 година, съобщи Нюзру.
Само 36 процента от жителите на Сингапур са споделили, че изпитват всеки ден не по-малко от 10 положителни и отрицателни емоции.
Този показател е най-ниският в света и отрежда на страната първо място в класацията на най-безсърдечните държави, твърдят социолозите.
Най-емоционалната страна пък е Филипините - твърде бедна държава с развиваща се икономика.
60 на сто от анкетираните са споделили, че имат богат емоционален живот.
Изследователите са се интересували както от положителните емоции като удоволствие, усмивка, смях, радост от учението или познанието, пълноценната почивка, така и от отрицателните - гняв, стрес, тъга, физическа болка, безпокойство, се казва на сайта на Галъп.
На второ място сред най-неемоционалните държави се нареждат Грузия и Литва - там 37% са съобщили, че изпитват чувствата, от които се интересуват социолозите. Русия е на трето място с резултат от 38%.
В една група с нея са Беларус, Украйна, Казахстан, Киргизстан, развиващата се държава Мадагаскар и една от най-бедните и неразвити страни в света Непал. Сред най-емоционалните държави, освен Филипините, са Салвадор (57% от анкетираните изпитват над 10 различни чувства дневно), Бахрейн (56%), Оман и Колумбия (по 55%).
На пето място с резултат от 54% са Чили, Коста Рика, Канада, Гватемала, Боливия, Еквадор, Доминиканската република, Перу, Никарагуа и САЩ.
Жителите на страните от Близкия изток и Северна Африка, а също на Ирак, Бахрейн и Палестинските територии
изпитват най-много отрицателни емоции в света,
което е разбираемо заради неустойчивото положение и вътрешните конфликти.
Що се отнася до положителните емоции, световен лидер са страните от Латинска Америка - радост и удоволствие редовно изпитват гражданите на Панама, Парагвай и Венецуела. Най-удовлетворени от живота са датчаните.
Поведенческите показатели, такива като положителните и отрицателните емоции, са важна мярка за оценка на благополучието на обществото. Икономическото благосъстояние може да подобри емоционалния фон на хората, но не е достатъчно.
Върху проявяването на емоции влияят традициите на националното поведение, манталитетът, как се чувства човек в обществото.
Много показателен в този случай е примерът със Сингапур, където хората се държат много сдържано.
Малко граждани са изпитвали там отрицателни емоции като стрес, гняв и т.н., но и истински щастливите не са били повече.
Според експертите една от главните причини за такова отношение към живота се крие в
неудовлетворенността на жителите на страната от своята работа,
пише "Бизнес уик".
За липсата на емоции спомага и фактът, че в Сингапур хората се учат да не се възприемат като отделна личност, а само като част от обществото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!