Това заяви в Шумен председателят на Националната асоциация на производителите Цветан Филев, цитиран от БНР.
По думите му реколтата е с много високо качество, но загубите са около 50% заради проливните дъждове през май и последвалата суша.
Но има региони, в които загубите ще бъдат до 80%. В Шуменска област - там са Каолиново, Венец, Хитрино, Тодор Икономово, отбелязва Филев, цитиран от радиото.
По принцип стандартна процедура е да се произвежда около 150 до 200 кг. от сорта на група "Каба Кулак", която се отглежда в Североизточна България. Сега добивът ще бъде между 30 и 40 кг., максимум 50 кг.
Филев съобщи, че в понеделник ще бъде сформирана работна група, която ще търси начини за компенсиране на земеделските стопани от региона, чиято продукция е пострадала от лошите атмосферни условия. В екипа ще бъдат включени специалисти от Министерството на земеделието и храните и трима представители на Асоциацията на тютюнопроизводителите.
С окончателното приемане на второ четене на 19 юни т.г. на внесените от Министерския съвет промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия
отпадна държавното регулиране на производството, изкупуването и търговията с тютюн.
С изменението беше закрит и Фонд "Тютюн".
Отменени бяха разпоредбите, свързани със сроковете за изкупуване, договориране и изплащане на суров тютюн, с разпределението на квоти за производство, регулацията на изкупните цени, премирането на тютюнопроизводителите, безвъзмездното предоставяне на семена, както и задълженията на общините, свързани с тези дейности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!