Месечният ръст на инфлацията за януари спрямо декември м.г. е 0,7%, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Годишната инфлация за януари тази година спрямо януари месец на миналата година е 0,5%.
През януари тази година спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се променили с 0,9% за хранителните продукти и алкохолните напитки, както и за тютюневите изделия.
Изменението за облекло и обувки е с намаление от 1,9%. За наеми, ремонти и поддържане на жилища се наблюдава увеличение с 0,9%.
Най-голямо е увеличението на цените на доматите - с 16,2% и на краставиците - с 31,2%. Междувременно НСИ съобщи, че
през декември м.г. общият ни среден доход е намалял
Общият доход средно на лице от домакинство през декември 2009 г. е 331,63 лв. и спрямо същия месец на 2008 г. намалява с 11,9%.
Основната част от този доход на домакинствата се формира от получаваната работна заплата и пенсии. Техният относителен дял в общия доход за месеца е 76,9%.
При пенсиите продължава тенденцията на увеличение, която се наблюдава и при направените сравнителни анализи за предходните месеци, а при работната заплата се регистрира намаление.
На първо място в структурата на общия доход продължава да бъде работната заплата, като основен източник на доход на домакинствата.
През декември 2009 г. тя е 164 лв. средно на лице от домакинството, което е с 2,3% по-малко спрямо същия месец на миналата година.
Относителният дял на работната заплата в общия доход е 49,5%. Вторият по значение източник на доходи за българските домакинства са доходите от пенсии.
Общият разход на лице от домакинство през декември 2009 година е 311.46 лева и намалява спрямо същият месец на 2008 година с 3.4%. Най-съществените пера при неговото формиране са разходите за храна и разходите за жилище.
С 31 лв. е нараснала средната работна заплата през последното тримесечие на 2009 г.
Наетите лица по трудово и служебно правоотношение в края на декември 2009 г. са намалели с 84 хил. или с 3,6% спрямо края на септември същата година, достигайки 2,25 млн.
Най-голямо намаление е регистрирано в хотелиерството и ресторантьорството - 16,7%, селското, горско и рибно стопанство - 16,6% и строителството - 9%.
В края на декември 2009 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение са със 182 хил. или 7,5% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година.
Средната месечна работна заплата в номинално изражение за декември е нараснала с 31 лв. спрямо месец септември.
През четвърто тримесечие средната месечна работна заплата нараства с 3,9% до 606 лв. спрямо трето тримесечие 2009 г.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-високо нарастване на средната месечна работна заплата, са добивната промишленост - 13,7%, финансовите и застрахователни дейности - 11,2% и операциите с недвижими имоти - 8,8%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!