Т ри национално представителни организации на бизнеса - АИКБ, БСК и КРИБ, настояват за спешна среща с премиера Бойко Борисов във връзка с енергийните цени.

Те заявяват, че ще поискат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и председателя на КЕВР, ако не бъдат предприети мерки за въвеждането на европейски практики при ценообразуването на електроенергията.

Работодателските организации са изпратили отворено писмо, адресирано до премиера, с копие до председателя на парламента, до председателите на парламентарните комисии по бюджет и финанси, по икономическа политика и туризъм, по енергетика, по труда и социалната политика, до президентите на КНСБ и КТ "Подкрепа".

В продължение на нашите протести срещу планираното поскъпване на електроенергията от 1 юли 2015 г. - между 13 и 20% за преобладаващата част от активните предприятия в България и между 4 и 13 на сто за най-големите енергоинтензивни производства - отново категорично настояваме в България да се приложат европейските политики и най-добри практики в сектора "Енергетика", се посочва в писмото.

От организациите заявяват, че ако и този път не бъдат отчетени исканията им, ще поискат оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, поради демонстрирания отказ от провеждането на реформи в сектор "Енергетика", и оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов, поради решението всички натрупани дисбаланси да бъдат платени от местния бизнес.

Работодателските организации заявяват, че ще сезират и прокуратурата за извършване на проверки как са били подписани дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия, правомерни ли са получените преференции за ВЕИ и високоефективно ли е производството на когенерациите.

Отвореното писмо е подкрепено от Българската асоциация на металургичната индустрия, Българската камара на химическата промишленост, Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, Българската браншова камара "Машиностроене" и Българската асоциация на електротехниката.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шампиони от Hell’s Kitchen превземат „Черешката на тортата“

Шампиони от Hell’s Kitchen превземат „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 13 минути

Четирима победители и вицешампион влизат в кулинарна битка всеки делничен ден от 20:00 ч. по NOVA

<p>Все повече българи се въздържат от покупка на жилище, кола или да правят ремонт в следващата 1 година</p>

НСИ: Все повече българи се въздържат от покупка на жилище, кола или да правят ремонт в следващата 1 година

България Преди 15 минути

Общият показател на доверие на потребителите през януари 2026 г. намалява с 0.8 пункта в сравнение с октомври 2025 г.

Viber Pay вече и в България: Пращай пари като съобщение, вземи виртуална Visa карта

Viber Pay вече и в България: Пращай пари като съобщение, вземи виртуална Visa карта

Любопитно Преди 32 минути

Потребителите на Viber в България вече могат да изпращат и заявяват пари мигновено и безплатно, както и да получат виртуална карта Viber Pay

Влак блъсна и уби мъж в Перник

Влак блъсна и уби мъж в Перник

България Преди 39 минути

Инцидентът е станал в района на гара „Разпределителна"

Арестуваха британец за хулигански действия на столичното летище "Васил Левски"

Арестуваха британец за хулигански действия на столичното летище "Васил Левски"

България Преди 1 час

Мъжът се държал неадекватно и обиждал полицейските служители

Община Русе иска 10 млн. евро от държавата за частния паркинг край "Дунав мост"

Община Русе иска 10 млн. евро от държавата за частния паркинг край "Дунав мост"

България Преди 1 час

Общинският съвет в Русе одобри предложението на кмета Пенчо Милков Общината да закупи паркинга за тежкотоварни камиони в района на Дунав мост, при условие че финансирането бъде осигурено от държавата

Юлия Наева

Юлия Наева е новият водещ на „Пресечна точка“

Любопитно Преди 1 час

Тя ще бъде лице на публицистичното предаване на NOVA от днес

Награда "Икар"

Обявяват номинираните за наградите „Икар“ 2026

България Преди 1 час

Всички номинирани спектакли ще бъдат представени пред широката публика в рамките на ХXI издание на Софийския театрален салон

Лавров не вижда "светло бъдеще" в икономическите отношения със САЩ

Лавров не вижда "светло бъдеще" в икономическите отношения със САЩ

Свят Преди 1 час

Русия остава отворена за сътрудничество, но Вашингтон изкуствено издига бариери, заяви той

Катастрофа с четири коли край Бистрица, има пострадали

Катастрофа с четири коли край Бистрица, има пострадали

България Преди 1 час

Един от автомобилите се е подхлъзнал и поднесъл, при което е ударил други две

Меган Маркъл

Соло на червения килим: Меган Маркъл се появи сама и прикова погледите в Лос Анджелис

Любопитно Преди 2 часа

Херцогинята на Съсекс прикова погледите със солова поява на червения килим в Лос Анджелис. Докато принц Хари отсъстваше, 44-годишната Меган демонстрира холивудски блясък в рокля по тялото, за да подкрепи майката на Бионсе на благотворително събитие.

<p>Мистерията на &bdquo;скритите&ldquo; пари: Липсват 6 милиарда лв.</p>

Мистерията на „скритите“ пари: Левът е в историята, а липсват 6 милиарда лв.

България Преди 2 часа

От 1 февруари еврото официално е единственият господар в портфейлите ни, но данните на БНБ разкриват любопитен парадокс