Ео опейската комисия съобщи, че е решила днес да предаде България и Румъния на Съда на ЕС заради недостатъчно прилагане на правилата на газовия пазар.
Правилата предвиждат страните от ЕС да обезпечат сигурност и приемливи цени на доставките на енергия.
Комисията отбелязва, че трансграничната търговия с газ е възможна, само когато участниците на пазара имат равен достъп до преносната мрежа, за да захранват своите клиенти. За да бъде гарантиран равният достъп, необходимо е на пазара да бъде предложен пълният обем на газопроводите, отбелязва ЕК.
От съществено значение е всички участници на пазара да получават надеждна и прозрачна информация за капацитета на мрежата, се допълва в съобщението.
На практика неспазването на правилата на газовия пазар на ЕС от България и Румъния означава, че потребителите в тези две държави са лишени от възможността да получават предложения от други страни в ЕС, тъй като пазарите не са достатъчно интегрирани, коментира комисията.
Според ЕК в България и Румъния т. нар. "обратен поток" не се предлага във всички точки на междусистемно свързване. Въвеждането на "обратен поток" е от изключително значение за оползотворяване на капацитета на мрежата, а прекъсваемият капацитет и краткосрочните услуги са жизненоважни за навлизането на нови доставчици на пазара, се сочи в мотивите за решението на комисията.
Също днес Европейската комисия съобщи, че е изпратила писма до
16 държави, които все още не са въвели в националното си законодателство всички нови правила на ЕС в областта на далекосъобщенията.
В списъка е и България.
Срокът за въвеждането на посочените промени изтече на 25 май т.г., а частичното въвеждане на европейските норми в областта на далекосъобщенията ограничава правата на потребителите във въпросните 16 държави.
Новите правила предоставят на потребителите допълнителни права по отношение на стационарните и мобилните телефонни услуги и достъпа до интернет - например правото на абонатите да сменят своя телефонен оператор за един ден, като запазват номера си, възможността да получават подробна информация за начина, по който доставчиците на интернет услуги използват трафика на данни и да разполагат с по-добра защита на личната неприкосновеност и личните данни онлайн.
Отправеното днес искане на комисията е под формата на т. нар. "мотивирано становище". Държавите, които не са приложили напълно новите закони, рискуват да бъдат изправини пред Съда на ЕС и да платят финансови глоби.
В списъка, освен нашата страна, са и Белгия, Чехия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Кипър, Унгария, Холандия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния и Словения.
ЕК ни се кара заради газовия пазар и далекосъобщенията
България не е въвела правилата, които осигуряват сигурност и приемливи цени на доставките на енергия, нехае и за европейските норми в далекосъобщенията
24 ноември 2011, 15:08
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!