Еврото е и винаги ще бъде силна валута, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел на фона на усилията на страните от еврозоната да не допуснат разрастване на дълговата криза.
"Еврото е и винаги ще бъде силна валута. Не искам ЕС да стане Съюз на дълга, а по-скоро Силен съюз", каза германският канцлер при официалното си посещение във Виетнам.
Това се случва ден след словашкото "не" на споразумението за увеличаване на фонда да подпомагане на затруднените страни от еврозоната.
Всички страни членки на ЕС трябва да участват в борбата срещу дълговата криза, подчерта Меркел, след като снощи Словакия отхвърли укрепването на спасителния фонд за еврозоната.
"Световната икономика е силно засегната от финансовата криза и страните от ЕС трябва да дадат своя принос в борбата срещу дълговата криза", каза германският канцлер в Хошимин, в южната част на Виетнам.
Меркел изрази оптимизъм за ратифицирането на споразумението, от което зависи решаването на дълговата криза в еврозоната.
"Твърдо съм убедена, че на 23 октомври ще имаме всички подписи на всички страни членки", посочи Меркел.
Словашкият парламент вчера отхвърли проектозакона за разширяване на Европейския фонд за финансова стабилност.
Словакия е последната от 17-те страни членки от еврозоната, която трябва да одобри увеличаването на този спасителен фонд на стойност 440 млрд. евро, създаден през юли.
Правителството, което обвърза гласуването с вот на доверие, падна, но се ангажира да работи за одобрението на споразумението.
Днес в кратко съвместно изявление председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и президентът на ЕС Херман ван Ромпой заявиха, че следят политическите събития в Словакия.
"Запазваме увереност, че словашките власти и парламентът напълно осъзнават решаващото значение на един укрепен и по-гъвкав Европейски фонд за финансова стабилност, за да бъде запазена финансовата стабилност в еврозоната", се посочва в изявлението.
"Това е в интерес на всички страни от еврозоната, включително и на словашкия народ. Общата ни валута играе решаваща роля за инвестиционните решения, растежа и заетостта. Става дума за благоденствието на всички ни.
ризоваваме всички партии в словашкия парламент да надраснат краткосрочната политика и да се възползват от следващия шанс, за да гарантират бързо приемане на новото споразумение", се отбелязва в края на общото изявление на Барозу и Ван Ромпой.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!