Несигурността около финансовата криза на еврозоната и т.нар. "фискална скала" в Съединените щати са причините за изоставането на световната икономика.
Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард в интервю за Си Би Ес нюз.
В Европа въпросът е как и кога ще се подходи и разреши кризата, а в САЩ е как и кога ще се заемат с "фискалната скала", изтъква Лагард в интервюто.
Фискалната скала е термин, използван първо от директора на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке, за да означи очакваното голямо понижение на бюджетния дефицит на САЩ през 2012 г., както и забавянето на американската икономика, което се очаква да го придружи.
Причината за тези прогнози са ред закони за намаляване на данъците, които автоматично ще спрат да бъдат в сила в края на годината, ако Конгресът не вземе мерки.
Очаква се това, в комбинация с планираното намаляване на федералните разходи, да намали бюджетния дефицит на САЩ с 600 млрд. долара, но и да доведе до рецесия.
Дебатът обаче беше отложен за след изборите на 6 ноември.
В интервюто за Си Би Ес Лагард категорично заяви, че ако Конгресът не действа възможно най-скоро, САЩ отново ще изпаднат в рецесия.
По думите на Лагард значение има също какви ще са дългосрочните фактори за икономическата политика в страни като САЩ или Япония.
Това са фактори на несигурност, които наистина пречат на хората да взимат инвестиционни решения, решения за наемане на персонал, решения за преки чуждестранни инвестиции, подчерта тя.
МВФ се очаква да обяви следващата седмица, че понижава прогнозата си за световния икономически растеж на 3% през тази година, посочва Си Би Ес.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!