ЕС ще предложи обезщетение от 150 млн. евро на зеленчукопроизводителите, чиито продажби и бизнес се сринаха заради епидемията от бактерията Ешерихия коли.
До момента броят на заразените европейци е над 2300 души в най-малко 14 страни в Европа.
Еврокомисарят по селското стопанство Дачиан Чолош призова германските власти да открият източника на смъртоносната бактерия възможно най-скоро и предупреди, че потребителите губят доверие с всеки изминал ден.
Според Чолаш компенсациите ще покрият периода от началото на кризата в края на май до края на юни.
При пристигането си за извънредната среща на земеделските министри в Люксембург румънският еврокомисар посочи, че сумата може да се промени в зависимост от загубите на всяка членка на ЕС.
Земеделският министър Мирослав Найденов обяви в Люксембург, че
България ще претендира за над 10 млн. лева загуби
от нереализирани на пазара български краставици заради кризата с опасния щам.
Министър Найденов информира, че от началото на кризата българските производители на краставици са загубили по 1 млн. лв. на ден, като загуби продължават да се трупат и в момента. Той се позова на данни от Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция, които съвпадат с тези на земеделското министерство.
Отпускането на допълнителните средства от европейския бюджет би трябвало да удовлетвори Франция, която не иска да плати и един цент за кризата, започнала в Германия, отбелязва АФП.
Тези средства обаче се сториха недостатъчни на Испания, чиито продажби на зеленчуци се сринаха след първите информации, че бактерията се е разпространила от испански краставици. Според Мадрид седмичните загуби от нереализирани продажби възлизат на 225 млн. евро.
Германските производители оценяват загубите си на 50 млн. евро.
Еврокомисарят по здравеопазването Джон Дали предупреди днес Германия
да се въздържа от преждевременното огласяване на неточна информация за източника на хранителни продукти, заразени с бактерията Ешерихия коли.
Действията на Германия, според Дали, са предизвикали страх в цяла Европа и са нанесли финансови загуби на европейски фермери.
Пред Европейския парламент Джон Дали посочи, че такава информация може да бъде направена публично достояние само ако е подкрепена с неоспорими научни доказателства.
През последните няколко дни Германия първо обяви, че източникът е испански производител на краставици, след това посочи с пръст ферма в Германия, производител на бобови кълнове. И в двата случая Германия бе принудена да оттегли твърденията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!