Д ължината на мъжките пръсти предопределя финансовия успех, сочи научно изследване. Учени от Кейбридж са установили, че брокерите в лондонското Сити, чиито безименни пръсти са по-дълги от показалците им, правят най-много пари, пише Би Би Си.
Според тях тази зависимост може да се обясни с излагането на тестостерон в матката на майката. То води до по-развити умения за бързо взимане на решения, но често е свързвано и с агресивността.
Същата пропорционална зависимост между дължината на тези два пръста, определяна още през бременността, е била свързвана и с успеха в състезателните спортове.
Джон Коутс и екипът му оповестиха миналата година, че тестостеронът подпомага краткосрочния финансов успех, след като откриха, че служителите в лондонското Сити, които са имали по-високи нива на хормона сутрин, са правели необичайно големи печалби през деня.
Новите открития са базирани върху изследването на 44 мъже, работещи като брокери в Лондон, някои от които с доходи над 4 млн. лири годишно.
В продължение на 20 месеца тези с по-дълги безименни пръсти по отношение на показалеца са правели 11 пъти повече пари, отколкото късопръстите им колеги.
Биологичното влияние върху успеха им се равнява на тежестта, която имат дългите години опит в бранша, смятат учените. Най-опитните служители правели едва до 9 пъти по-големи печалби от неопитните.
Разликата между тези с дълги и къси пръсти сред опитните пък била 838 хил. към 154 хил. лири средно.
Според учените "хормонът на агресията" в матката е допринесъл за нивото на концентрация и остротата на рефлексите, необходими при следенето на цените и сключването на сделки в рамките на изключително кратко време.