Земетресението с магнитуд 6,8, което разтърси района на "Златния триъгълник", където се събират границите на Лаос, Мианма и Тайланд, и бе усетено на целия полуостров Индокитай и в някои части на Китай, е отнело живота на най-малко 70 души, съобщи АП.
Други 11 души са ранени, заяви правителствен представител.
Пътищата са блокирани. Има сведения за над 390 срутени сгради, в това число 14 будистки храма и девет правителствени сгради, посочва АП.
Все още не е известно колко са жертвите и какви са пораженията във всяка една от трите най-силно засегнати страни.
Мианма е смятана за една от най-бедните държави в света. В нея управлява военен режим, който упражнява пълен контрол на информацията за вътрешни събития. Хунтата съобщи със закъснение за огромните поражения от преминаването на тайфуна Наргис през 2008 г., който отне живота на 130 хил. души главно заради бавната реакция на властите и забавената намеса на международните хуманитарни организации, посочва АП.
Броят на жертвите на тежкото земетресение и цунами в Япония
премина психологическата граница от 10 хил. души.
Други 17 541 души са безследно изчезнали. Ранени с различна степен на тежест са 2779 души.
В зоната на бедствието напълно са разрушени 18 хил. сгради, от които над 5000 са жилища.
Значителни щети са нанесени на 130 хил. сгради. Около 250 хил. жители на североизточна Япония в момента живеят във временни убежища.
Щетите се оценяват на между 15 и 25 трилиона йени (185 - 308 млрд. долара). Все още обаче е невъзможно да се оценят икономическите загуби, причинени от прекъсването на електричеството и аварията на АЕЦ "Фукушима-1".
Земетресението с магнитуд 9, което разтърси страната на 11 март, е най-разрушителното в следвоенната история на Япония, отбелязва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!