Т ричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) с председател Румен Ненков потвърди
минималната присъда на бившия полицай Калин Кьосев
- четири години лишаване от свобода. Той бе признат окончателно за виновен, затова че на 30 януари 2001 г. простреля смъртоносно по непредпазливост 16-годишната Елеонора пред заведението "Гарбо" на бул. "Патриарх Евтимий" в София.
От съда съобщиха, че се увеличава присъденото обезщетение на майката на загиналата Елеонора Димитрова - от 30 000 на 40 000 лв.
Софийският градски съд (СГС) наложи първоначално 5-годишна присъда и 50 хил. лв. граждански иск. След това апелативният съд намали присъдата на 4 години и свали гражданския иск от 50 хил. на 30 хил. лв.
В сряда влезе в сила
оправдателна присъда за румънския журналист Джордже Бухнич.
Той бе оневинен окончателно по обвинението, че е ползвал специални разузнавателни средства без разрешение на граничния пункт "Дунав мост" в края на 2004 г.
Това стана, след като Върховната касационна прокуратура е оттеглила протеста на окръжната прокуратура на Русе по повод на оправдателната присъда на окръжния съд в Русе за румънския журналист, уточни защитата му.
От Върховния касационен съд е съобщено, че насроченото съдебно дело на 30 юни няма да се състои и румънският журналист може да прибере своята скрита камера, каза адвокат Дякова.
Журналистът от румънската частна телевизия Про тв Джордже Бухнич бе задържан на Дунав мост в края на 2004 г., когато се опитваше да снима със скрита в очилата му камера нерегламентирано пазаруване от безмитните магазини. Репортерът подготвяше разследване на корупцията по граничния пункт.
Срещу него бяха повдигнати обвинения по чл. 339 "а" от Наказателния кодекс, който забранява използването на специални разузнавателни средства без разрешение.
Обвинението предизвика силна обществена реакция, защото обрича всяко журналистическо разследване на значими престъпления, например корупция, за което събирането на материал без използването на такива средства е невъзможно.
При първото гледане на наказателното дело през декември 2004 г. Бухнич бе признат от районния съд за виновен за престъпление по три закона, но след обжалване Русенският окръжен съд през април 2005 г. отмени тази първа присъда и върна делото в прокуратурата.
На 15 септември 2005 г. Районният съд издаде оправдателна присъда по възобновеното дело. Присъдата беше протестирана от прокуратурата, но в края на декември 2005 г. Русенският окръжен съд потвърди невиновността на Бухнич.
Един от съдиите от тричленния състав на окръжния съд обаче се бе подписал с особено мнение и последва протестът на окръжната прокуратура, който сега е оттеглен от Върховната касационна прокуратура.