Първи глоби за пушене, нарушителят е собственик на интернет клуб, информира "24 часа" и добавя, че ХЕИ отпуска на своите по 15 мин. за пушене сутрин и вечер.
И след като 2005 г. започна с протестите на освободените от програмата "От социални помощи към заетост", ето продължението - кметовете и социалното министерство се разбраха, 70 000 безработни ще си знаят шефа до 10 дни, пише "24 часа".
Подробности намираме в "Дневник" под заглавие "От помощи към метли". За трите години, откакто действа програмата, в нея са налети 450 млн. лв. без значителен ефект, твърдят и работодателите, и синдикатите.
Бизнесът настоява приоритет на програмата "От социални помощи към заетост" да стане обучението и стажуването на безработните. С обширен коментар по темата се включва и "Пари" - едва 10% от проектите в програмата са на частния сектор, явно интересът не е чак толкова голям, колкото се представя на обществото.
И в "24 часа", и в "Труд" откриваме саркастични коментарни колонки за Пешо Промила, както го нарича Ана Заркова. Става дума за 67-годишния Петър Петров, бивш катаджия и настоящ охранител, заловен със споменатото рекордно количество алкохол в кръвта.
9,14 промила нищо не е, можем още, но сензация ли е това, пита в рубриката "Лични" на "24 часа" Огнян Стефанов. За японци и индийци това количество е сравнимо единствено със смъртоносните цунами в Индийския океан. За руснаците цифрата е просто шутка.
Авторът на мнението представя случая като феномен с психологическо, политическо, социално, международно и историческо измерение и напомня - напиването всъщност е измъкване от всякакви забрани, но всяко напиване завършва с махмурлук.
Сигурно има и по-ужасни неща от веселящия се български народ в неговото насипно състояние, но в момента не се сещам за такива, пише на страницата "Наблюдател" в "Сега" Евгений Дайнов, макар и поводът за неговия коментар да е обобщено празничен. Толкова по пиянската тема.
Поглед към една друга, следена от пресата у нас в продължение вече на месеци, с различна интензивност - евентуалната политическа кариера на главния секретар на МВР Бойко Борисов. Точно преди Нова година вестниците тиражираха думи на генерала, според които, ако депутатите продължават да го дразнят, той ще влезе в политиката.
Днес в "24 часа" откриваме огромно интервю с Бойко Борисов, който след среща с царя твърди: "Премиерът няма засега план за мен в политиката. Ако премиерът ме извика и ми каже: не ми трябваш за такъв, а за еди-какъв си, тогава аз не мога да се запъвам." Главният секретар на МВР май се цели в президентския пост или в креслото на силов вицепремиер, а не толкова в партия, е коментарът на "Сега".
"Труд" пък публикува интервю с министъра на спорта Васил Иванов Лучано, който се вижда по-скоро като бизнесмен, отколкото като политик, признава, че бизнесът му върви по-добре откакто НДСВ е на власт и е категоричен, че би участвал в правителство на БСП само със същия премиер. Въпрос на избор - област, в която сме на първо място на Балканите.
Добрата новина идва от страниците на "Монитор" - България е страната, която спазва най-добре сред балканските държави политическите права и гражданските свободи. Оценката е от "Фрийдъм хаус".
И пак във връзка с политическите свободи у нас - на следващите парламентарни избори няма значение дали електоратът ще предпочете да гласува за БСП или за ДСБ и СДС, пише Десислава Ризова в "Монитор", след като вчера социалистите де факто предложиха официално коалиция на Иван Костов и Надежда Михайлова, в случай, че не получат пълно мнозинство. Както казваше Мечо Пух: "Ако знаех коя ми е лявата ръка, със сигурност щях да разбера и коя ми е дясната."
Поглед и към едно интервю от "Дневник" с Димитър Паница. Поводът е, че журналистическите награди "Паница" престават да съществуват, вместо тях основателят на фондация "Свободна и демократична България" учредява награда за гражданска доблест.
Защо - защото една голяма част от обществото остава забравена от обществена грижа и трябва да отдадем заслужената благодарност към всички наши доблестни сънародници, които вършат ценна работа за нашето общество и често дори саможертви, казва Димитър Паница и добавя, че България е объркана и има нужда от компас.
По темата за ориентирането в живота "Дневник" публикува и анализ на проф. Светослав Ставрев със заглавие "BG 2005: надежди и рискове". Това, че ние зависим от света все повече, както и той от нас, макар и това да не е така очевидно като първото, не е повод за униние и ксенофобия, за България това е изключително благоприятно, пише проф. Ставрев.
Според него оптимизмът не е само подсъзнателна психическа нагласа. Много често той има и своите рационални основания. Все пак циклично оправдано е да се очаква обръщане на посоката и след 10-15 години пропадане не е неразумно да се надяваме, че е дошло времето за движение нагоре. Освен това съграждането на солидните неща никога не става отведнъж, а с постепенно и последователно консолидиране и пълноценно оползотворяване на потенциала.