Изданието подчертава, че управляващата дясна партия Съюз за народно движение остро е разкритикувала действията на своя депутат.
В петък Жулиа съобщи от Дамаск, че мисията му се е провалила, тъй като конвоят, с който заложниците пътували към Сирия, е бил обстрелван от американската армия, припомня "Фигаро".
Френското правителство отрече да е знаело за мисията на депутата, но "Монд" публикува разследване, което потвърждава, че Елисейският дворец е бил информиран за опирацията.
Официална Франция със сигурност е подпомогнала Дидие Жулиа, присъединява се и "Либерасион", който припомня, че при завръщането си в Париж парламентаристът е показал сирийската виза, издадена му от френското посолство в Дамаск.
Независимо че мисията на Жюлиа не се хареса на френската държава, може би властите не са се противопоставили, в случай че от цялата работа излезе нещо, коментира "Либерасион".
Според Белия дом Полша всъщност не е променила досегашната си позиция въпреки изявлението на полския военен министър Йежи Шмайджински, че полските военни части трябва да се изтеглят от Ирак до края на 2005 г., пише британският "Гардиън".
"Тяхната позиция остава същата - че полският контингент ще остане в Ирак, докато е необходимо", коментира представител на Белия дом във Вашингтон.
Полската мисия в Ирак намира широка подкрепа в политическия елит, но опозицията се ориентира към общественото мнение и събра подписка за незабавното изтегляне на контингента, посочва "Гардиън".
Действащият американски президент Джордж Буш ще се опита да възстанови позициите си в предизборната надпревара като предаде инициативата в ръцете на вицепрезидента Дик Чейни - "жестокото атакуващо куче на Белия дом", което ще се изправи в тв диспут срещу своя опонент от Демократическата партия, отбелязва британският "Телеграф".
Очаква се на дебатите със сенатора Джон Едуардс вицепрезидентът да заложи на своите спомени за атентатите от 11 септември 2001 г.
Испанското правителство е твърде предпазливо и все още не смее да отпразнува залавянето на двама лидери на ЕТА при акциите срещу скривалищата на баските сепаратисти във Франция, пише "Индипендънт".
Това е най-важната акция след 1992 г. - арестувано е цялото ръководство.
Това доведе до "обезглавяването" на политическата и военната структури на ЕТА, но все още е широко разпространен страхът, че групировката не е унищожена и ще се възстанови, като макар изключително отслабена, може да отговори с терористичен атентат, отбелязва британското издание.
Приемането на Турция в ЕС ще струва на ЕС не повече от 15 млрд. евро годишно, пише германският "Берлинер цайтунг".
"Присъединяването на Турция няма да бъде пренатоварване на ЕС. Финансовият аргумент изобщо не е аргумент срещу започването на преговори за членство", казва еврокомисарката за бюджетните въпроси Михаеле Шрайер, цитирана от изданието.
"Очаквам чисти разходи не по-високи от 15 млрд. евро на година", подчертава Шрайер, която подкрепя започването на преговори за членство, защото те ще бъдат преимущество и за европейската икономика.
Според нея Турция ще преживее икономически бум, когато преговорите започнат.