Резултатите от този експеримент представляват значителна крачка напред и правят реално мигновеното предаване на огромен информационен обем, заяви Райнер Блат, физик от университета в град Инсбург.
Опитът е на базата на феномена, за който е говорил Айнщайн още преди 70 г. Едва сега обаче на учените им се отдаде да превърнат идеята в реалност - те успяха да предадат на значително разстояния информация за енергията, движението, магнитното поле и другите физически параметри на атома.
Точно преди две години същата група учени първа "телепортира" фотони. В този смисъл обаче мечтата за преместване на хора в пространството (в стил "Стар трек") едва ли е осъществима, смятат експертите. Количеството на атомите в човешкото тяло е прекалено огромно и да се предаде такъв обем информация на други частици е практически невъзможно.
За нещо подобно са необходими ново поколение компютри, които биха могли да оперират с доста по-голямо число данни и да действат с много по-висока скорост от най-бързите до момента машини.
Т.нар. квантови компютри, които биха могли да бъдат използвани за подобни операции, теоретически трябва да работят с помощта на процесор, с размера на кристалче захар и въпреки това да извършват необичайно сложни операции.
Вярно е, че да момента такива машини не съществуват, признават учените от Националния институт по стандартите и технологиите в САЩ (NIST), участвали в експеримента.