Основната съпротива дойде от десните религиозни партии в Израел, които отхвърлиха "пътната карта", защото в нея е заложено създаването на независима Палестинска държава.
Израелският кабинет обаче прие резолюция, с която отказва на палестинските бежанци правото да се завърнат в земите си, информира Би Ти Ви. Палестинците реагираха гневно на израелските резерви по плана и заявиха, че одобрението с квалифицирано мнозинство не е достатъчно. Освен създаването на палестинска държава, в пътната карта се предвижда замразяване на строежа на еврейски селища - една от главните пречки за постигане на мир в региона. Шарон обаче даде да се разбере, че ще се замрази строежът само на онези селища, за които правителството не е дало одобрение. Израел настоява също за пълно спиране на палестинското насилие, преди да направи каквито и да е отстъпки. Според "пътната карта" обаче двата процеса трябва да протичат паралелно.
Американският президент Джордж Буш приветства решението на израелския кабинет, предаде междувременно "Франс прес". Говорителят на Белия дом Адам Ливайн окачестви решението като "важна крачка напред". Британският външен министър Джак Стро също приветства приемането от страна на Израел на пътната карта. Той подчерта, че мирният план представлява най-добрата база за постигане на мир в Близкия Изток.
Следващата крачка към реализирането на мирния план е срещата на Буш с израелския премиер Шарон и палестинския министър-председател Махмуд Абас, които трябва да разговарят следващия месец в йорданския гр. Акаба. Конкретната дата на срещата ще бъде определена от американската страна.
Въпреки резервите по някои от точките в плана, Израел за първи път ратифицира документ, в който открито се говори за създаването на независима палестинска държава, отбелязва АФП, цитирана от РФИ-България.