"Ще направим 8 години на бюджетен дефицит, което е пристрастяване към дефицитното харчене", коментира икономистът от екипа на Института за пазарна икономика Петър Ганев, предаде репортер на БГНЕС.
От Института за пазарна икономика и тази година представиха своя алтернативен държавен бюджет с ниски данъци. Икономистите целят да покажат, че е възможна алтернативна фискална политика, която залага на реформи и растеж, а не просто на преразпределяне и харчене на публичен ресурс.
Алтернативата на института отрича пристрастяването към дефицитното харчене и разписва балансиран бюджет още за 2014 година. Според тях трябва да се намалят и премахнат някои данъци, нещо което не се е случвало от 2008 година. От института предлагат премахване на данък "дивидент", който сега е 5%, премахване на данък "лихва", който сега е 10% и намаляване на данъка върху едноличните търговци до 10%. Според тях трябва да се премахнат и други неефективни данъци, като този върху наследствата. Те смятат, че трябва да има постепенно покачване на акциза върху цигарите като се увеличи минималният акциз от 148 на 154 лева на 1000 цигари.
Общият ефект от предложните данъчни промени е положителен, тоест води до повече приходи в рамките на 100 милиона лева, смятат икономистите. "Ние предлагаме администрацията да харчи по-малко. Залагаме 10% ограничение на разходите в публичния сектор като фокусът да бъде върху силовите ведомства и не се пипат разходите за образование - считаме, че това е постижимо", коментира още Петър Ганев. Общият ефект от предложените съкращения е над 1 млрд. лева по-малко разходи, подчертават от ИПИ.
От ИПИ предлагат премахване на националните доплащания за земеделските производители (включително и за тютюнопроизводителите) и създаване на фонд за приоритетно проектно финансиране за животновъдство и зеленчукопроизводство в рамките на 50 млн. лева. Предлагаме и ограничаване на субсидиите за закъсали държавни компании и стъпки за приватизация, тази практика трябва да се прекрати, трябва да се върви към преструктуриране и приватизация на повечето от тези предприятия, добави Петър Ганев.
Ние предлагаме 1/5 от облагането на доходите да се прехвърли към общините, това може да е под условие тези пари да се харчат за капиталови разходи т.е за инвестиции, каза още той. Така на практика по изчисления на ИПИ около 500 милиона лева ще бъдат насочени към общините, точно толкова, колкото и правителството смята да разпредели между общини и министерства чрез фонда за инвестиции. По този начин, вместо с политическо решение на министрите, ресурсът се насочва естествено спрямо икономическата активност в съответната община и обложените доходи, смятат от ИПИ.
Трябва да продължи покачването на възрастта за пенсиониране, което ще спести разход за пенсии от 46 млн. лева и пренасочване на 2 проценти пункта от пенсионната вноска към частен фонд така, както беше планирано преди повече от десет години. От ИПИ допълват, че трябва и да се разбие монополът на НЗОК и да се пренасочат 2 процентни пункта от здравната вноска към избран частен здравен фонд. Очаквайте подробности. /БГНЕС /
ИПИ предлага отмяна на данък "дивидент" и данък "лихва"
"Ще направим 8 години на бюджетен дефицит, което е пристрастяване към дефицитното харчене", коментира икономистът от екипа на Института за пазарна икономика Петър Ганев, предаде репортер на БГНЕС.
5 ноември 2013, 11:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!