Б ългария може да бъде регионален лидер и световен играч на сцената на информационните и комуникационни технологии. Необходима е целенасочена държавна политика за клъстери. Още в началото на своя президентски мандат Росен Плевнелиев обеща "да работи така, че независимо кое правителство е на власт, да не забравя колко са важни клъстерите за България"...
Но професорът от Йейлския университет Робърт Шилър смята, че увлечението по създаването на иновационни клъстери, което се наблюдава в доста страни, няма да даде необходимите резултати.
Световният опит
Неотдавна американската администрация заяви, че иска да построи 45 собствени иновационни клъстера в САЩ. Много страни по света решиха да последват този пример. Според експертите по този начин правителствата искат да изкупят вината пред частния бизнес за десетилетията, през които са лобирали за интересите на големите корпорации.
В своята нова книга "Процъфтяването: как масовите иновации създават работни места, предизвикателства и промени" нобеловият лауреат Едмънд Филипс обяснява с какво е опасна корпоративността.
Корпоративността обезценява приноса на частния бизнес, който е основата на капитализма. Страните, защитаващи интересите на корпорациите, могат да копират чужди идеи. Благодарение на това икономиката им може да расте за определен период от време. Но в крайна сметка те изостават далеч зад страните, създаващи условия за частна предприемаческа инициатива.
В САЩ политиката на корпоративност вече е дала своите плодове - броят на работните места, създавани от младите фирми /съществуващи по-малко от година/ спада след 2000 г.
Сега американската администрация се опитва да подобри положението. Още през януари тази година тя обяви за създаването на 15 иновационни института, основаващи се на държавно-частното партньорство. През юли броят на бъдещите центрове нарасна до 45 - т.е. почти всеки щат ще получи такъв.
В тези институции трябва да се съберат учени и бизнесмени, които заедно ще създават новите технологични продукти и услуги. Първият подобен център, разработващ 3D-принтери, вече се появи в щата Охайо.
Какво мислят експертите
Американските икономисти възприемат тази модернизацията също толкова скептично, колкото и руските експерти оценяват перспективите на иновационния клъстер Сколково и нанотехнологиите. Успешни компании не се създават по този начин, убеден е професорът от Йейлския университет Робърт Шилър, цитиран от "Финмаркет". Шилър знае какво говори: навремето заедно със своя съдружник той е създал изключително успешната инвестиционна компания "MacroMarkets LLC".
Когато през 90-те години на миналия век икономистът е обикалял многобройните венчърни фондове за финансиране, комисиите по иновации в тези фондове просто не са разбирали неговата идея. Вместо създаването на инвестиционна компания те са му предлагали да построи търговски център. Накрая парите за стартъп е дал един от приятелите му.
Комисиите по иновации са неефективни, защото не могат да разпознаят истинската пробивна идея, обяснява професор Шилър. Компанията може да бъде изведена до успех само благодарение на огромната енергия на истинския бизнесмен. По тази причина създаваните от властта центрове не могат сериозно да съдействат за развитието на иновациите. Единственото, което може да направи властта - да насърчава инициативата на бизнесмените, отпускайки им грантове. /БГНЕС
-------------
Робърт Шилър е професор по икономика в Йейл. Той е един от създателите на индекса Case-Shiller за цените на американските недвижими имоти. Автор е на книгата "Ирационалното изобилие", като във второто й издание предсказва спукването на мехура на пазара на недвижими имоти. Неотдавна излезе неговата книга "Финанси и идеално общество". /
Иновационните гета
България може да бъде регионален лидер и световен играч на сцената на информационните и комуникационни технологии. Необходима е целенасочена държавна политика за клъстери. Още в началото на своя президентски мандат Росен Плевнелиев обеща "да работи така, че независимо кое правителство е на власт, да не забравя колко са важни клъстерите за България"...
24 август 2013, 08:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!